Nahoře
Proč je masáž Shiatsu tak oblíbená ve wellness centrech?
říj, 22 2023

Základní principy Shiatsu masáže

Shiatsu je forma masáže, která má své kořeny v tradiční japonské medicíně. Tato úchvatná technika se ráda "chlubí" tím, jak dokáže přinášet úlevu od mnoha bytostně lidských potíží jak na tělesné, tak i na psychické rovině. Ale co to vlastně Shiatsu je? Zeptejte se ze tousleda a dostanete zcela pravděpodobně tisíc různých odpovědí. Dozvíte se, že je to relaxační terapie, metoda léčení, forma meditace v pohybu, osobní cesta, nebo možná i způsob života. A tu pravdu? No, všechno uvedené je vlastně pravda, každý si Shiatsu osvojuje svým způsobem, a tak se pro každého stává něčím jiným.

Hodně se toho náměstná o tom, jak se principy Shiatsu v mnohém shodují s principy akupunktury, jehož prostředky jsou ale úplně jiné. Namísto jehlic se v Shiatsu používají palce, dlaně, a někdy i lokty a kolena! Používají se také různé techniky tahu a protažení svalů a kloubů. A pak mi, Pavel mi jednou řekl, že to je jako když jsem ho poprvé uviděla - v tu chvíli mě to prostě zaujalo a já jsem věděla, že tohle chci zažít. A měla jsem pravdu. Shiatsu je opravdu něco úžasného.

Jak Shiatsu masáž probíhá

Zas zábavná věc: klient leží na zemi, pokud možno na matraci nebo na speciální podložce, a je oblečen v pohodlné oblečení. Víte, není to, jako když jdete na klasickou masáž, kde vás svléknou do naha a pak vás celého namažou olejem. Tady je to jiné. Oblečení musí být pohodlné, bavlněné a co nejvíce vstřícné pohybu. Sama jsem to prošla a musím říct, že to bylo skvělé. Při masáži se pracuje s tlakem na specifické body na těle, které jsou v japonské medicíně označovány jako tsubo. A jaké to je? Jednoduše úžasné. Můžu se za své slova ručit.

Pamatujte si, že Shiatsu masáž není pro každého. Někteří lidé mohou mít pocit nepohodlí, některé body mohou být citlivější než jiné. Tak to prostě je a je důležité to respektovat a nechat tělo, aby si zvyklo na nový typ stimulace. Milena, naše dcerka, byla první, kdo v naší rodině podstoupil Shiatsu masáž. Byla nadšená a od té doby je to naše rodinná záležitost.

Přínos Shiatsu masáže

Shiatsu masáže se pyšní četnými benefity pro zdraví, od zlepšení spánku až po snížení úrovně stresu. Je dokázáno, že pravidelné Shiatsu masáže mohou výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a to nejen tím, že věnuje čas sama sobě, ale také tím, že napomáhá uvolnění napětí a odstraňuje negativní energii z těla.

Ani výhody pro fyzické zdraví nejsou zanedbatelné. Uvolňování svalového napětí, zlepšení pohyblivosti kloubů, podpora prokrvení těla, zlepšení trávení... Co můžu říct, seznam se zdá být nekonečný. A jestli mě potkáte na ulici, s úsměvem na tváři a svěží pokožkou, dejte mi jeden moment, abych vám pověděla o všech výhodách Shiatsu masáže, které jsem zažila.

Role Shiatsu masáže ve wellness centrech

Wellness centra se stále více snaží diverzifikovat svou nabídku a přijít s něčím novým, co by přilákalo více klientů. Shiatsu se ukázalo jako oblíbená možnost a je čím dál tím častěji integrováno do wellness programů. A není divu. Poskytuje jedinečný zážitek pro klienty a také nabízí řadu zdravotních benefitů, které ostatní typy masáží nemohou. Jak jsem se už zmínila, Shiatsu masáže mohou přinést mnoho pozitivních efektů a wellness centra jsou skvělým místem, kde můžete tyto benefity využít.

Ale proč byste se měli rozhodnout právě pro tento typ masáže? Pro tu jedinečnou zkušenost, kterou jiný typ masáže nenabídne. Zažijte spojení těla a mysli, dosažení hlubokého uvolnění a obnovení vaší životní energie - známé též jako Ki v japonské filosofii. A za moře fantazie, které vás pohltí a nechá vás opět plně vnímat svět okolo sebe.

Moje zkušenosti se Shiatsu masáží

Jestliže jsem možná zmiňovala, že mám s Shiatsu určité zkušenosti, tak to bylo zřejmě málo. Fakt je, že jsem měla tu čest podstoupit tento typ masáže několikrát a pokaždé to byla jedinečná zkušenost. Myslím, že bych se mohla považovat za šťastnou, že jsem měla příležitost se s tímto typem masáže seznámit a zažít na vlastní kůži, jakou sílu a energii může přinést. Pavel, se mnou obvykle sdílí všechny moje zážitky z masáži, a tak bylo i tentokrát. Řekl mi, že cítil, jak se jeho tělo uvolňuje, jak se uklidňuje jeho mysl a jak se mu podařilo dosáhnout stavu hluboké relaxace.

Představte si pocit uvolnění, když se vám podaří na chvilku zapomenout na všechno kolem a soustředit se jen na své tělo a mysl. Je to, jako byste na chvilku dali světu stop, a dali si čas, abyste se napojili na vlastní já. To je jen malý náznak toho, jaké to je zažít Shiatsu masáž. Nemohu to lépe popsat, než že to je léčba pro tělo, mysl i duši, a že to je jedna z nejlepších věcí, kterou jsem pro sebe zažila.