Masáže kojenců a batolat: Praktický průvodce technikami a tipy
Bohdan Svoboda 19 července 2025 0

Masáž kojenců není žádná vymyšlenost posledních let. Archeologové objevili doklady o masírování malých dětí už ve starověké Indii a Číně. V některých kulturách je to dodnes rodinný rituál, který spojuje generace. No a jakmile to zkusíte doma, možná vám vaše dítě začne dřív usínat nebo se víc usmívat. Není to žádný zázrak, stačí pár správných tahů a trochu klidu. Pokud si nejste jistí, co a jak, nebojte, stačí se držet pár jednoduchých pravidel a vědět, kdy začít.

Proč masírovat miminka a batolata?

Dětská pokožka je citlivá, ale dotek je pro miminko stejně důležitý jako jídlo. Každý den slyšíme ze všech koutů tipy na správnou výchovu, ale fyzický kontakt bývá přehlížený. Přitom mezinárodní výzkum z roku 2023 publikovaný v časopise Pediatrics ukázal, že pravidelné jemné masáže snižují výskyt koliky až o 47 %. Děti jsou po masáži klidnější, rychleji usínají a mají o dost nižší hladiny kortizolu, což je hormon stresu. Masáž navíc podporuje pohyb lymfy a pomáhá vývoji nervové soustavy. Ve chvíli, kdy dítě získá pocit bezpečí přes dotek, posiluje to jeho vztah s rodičem, což nevymyslí žádná asistentka v aplikaci. Taky posilujete vlastní jistotu, protože když vaše miminko spokojeně dřímá, je klidnější celá domácnost (což ocení i váš papoušek, případně křeček, pokud je máte doma jako já).

Možná vás překvapí, že masírování dětí je doporučeno i mnoha dětskými lékaři v ČR. Česká pediatrická společnost upozorňuje, že miminka masírovaná pravidelně bývají méně náchylná na nachlazení a mají lepší peristaltiku střev. Vědecká data uvádějí, že i předčasně narozené děti mohou díky jemné masáži rychleji přibývat na váze a vypadají zdravější. Výjimkou nejsou ani dlouhodobě nemocné děti, kterým masáž přináší úlevu od napětí a snižuje potřebu nadměrného houpání nebo chování. Pokud vás zajímají čísla, jedno americké centrum výzkumu uvádí, že pozitivní efekt masáže miminek zaznamená až 80 % rodičů po třítýdenní pravidelné praxi.

Spousta maminek i tatínků potvrzuje, že masáž je záchrana při škytavce, bolení bříška nebo při růstu zoubků. Navíc, i nejaktivnější batole bývá po desetiminutové masáži schopné se na chvíli uvolnit a být v pohodě. Dětská masáž je prostě cesta, jak vybudovat důvěru a naučit dítě, že lidský dotek je bezpečný a příjemný.

Kdy a jak začít s masáží kojenců

Možná máte obavy, že miminko je příliš křehké, nebo se bojíte prvního pokusu. Nic si z toho nedělejte, začínat můžete v podstatě kdykoli po návratu z porodnice (samozřejmě pokud vám dětská lékařka nenaznačí jinak). Počkejte, až zahojí pupík, a první masáž vyzkoušejte ideálně před večerním koupáním, když je mimčo klidné, najedené a není přetažené. Vyhněte se masáži, pokud má dítě horečku, infekci kůže nebo není ve své obvyklé pohodě.

Základem je dobré teplo v místnosti (20-24 °C), čisté ruce, a taky vhodný olej – sázka na jistotu je zastudena lisovaný mandlový olej nebo speciální dětské oleje bez parfemace. Rád používám například český značkový masážní olej s certifikací, což ocení i hypersenzitivní děti.

Nevíte, kdy dítě opravdu masírovat? Zkuste jej chvíli pozorovat. Pokud je mimčo bdělé, klidné, má otevřené oči a nereaguje podrážděně, může to být skvělý čas na pár minut masáže. Někdy pomůže malý rituál – zapněte jemnou hudbu nebo zpívejte, abyste vytvořili příjemnou atmosféru. Hlavní je, aby byla masáž bezpečná a dítě ji příjemně vnímalo.

Pamatujte: masírujte vždy jemně, na velkých plochách těla, tedy na zádech, břiše, nohou a ručičkách. Vyhněte se oblasti páteře u novorozenců – spíš jemně přejíždějte prstem po zádech, nikdy netlačte. Pokud dítě náhle začne plakat nebo je nespokojené, masáž okamžitě přerušte a vyzkoušejte později.

Důležitý je i správný postup masáže. Začněte od nohou, pokračujte k bříšku a až nakonec přejděte k ručkám a hrudi. Například při masáži bříška pohybujte rukou ve směru hodinových ručiček, což napomáhá pohybu střev a pomáhá proti nadýmání. Pokud nejste jistí technikou, dobře poslouží online video od certifikované fyzioterapeutky nebo jednoduchý obrázkový manuál z porodnice.

Základní techniky masáže miminek a batolat

Základní techniky masáže miminek a batolat

Nemusíte se stát odborníkem na shiatsu, abyste dítěti udělali radost. Nejjednodušší techniky zvládne každý rodič za pár hodin praxe. Nejvíc se používá hladivá masáž směrem od středu těla ke končetinám – říká se jí efleuráž. Jemné krouživé pohyby konečky prstů, aniž byste tlačili. Samozřejmostí je, že s dětmi vždycky komunikujeme. Pokud máte batole, vysvětlujte, co budete dělat – děti jsou zvědavé a aktivnější, ale pochopí to rychle.

  • Masáž nožiček: jedním tahem hladíte od stehna ke kotníku, drobnými prsty jemně protáhnete každý prstík. To usnadňuje uvolnění svalů a děti to prostě milují.
  • Masáž bříška: dlaň položte doprostřed bříška a pohybujte do kruhu (ve směru hodinových ručiček, nikdy naopak). To je efektivní proti kolice.
  • Masáž hrudníku: palce položte do středu hrudi a jemně táhněte od sebe ke stranám, což pomáhá uvolnit napětí v dýchacích svalech.
  • Masáž zad: dítě otočte na bříško, prsty jemně hladíte od krku k zadečku. Žádný tvrdý tlak, pozor na páteř.
  • Masáž ručiček: obdobně jako u nohou; tahem od raménka po zápěstí a pak jemně každý prstík.

Někdy je fajn zkusit i masáž obličeje – hladíte prsty od středu čela směrem ke spánkům a tvářím. Tohle děti zbožňují hlavně při usínání. Pokud váš malý objevitel nespolupracuje, zkuste mu krátce a vesele povídat, nebo ukázat oblíbenou hračku. Hlavně žádný stres.

Pro batolata platí podobná pravidla, jen bývají pohyblivější a někdy je masáž spíš zábava se smíchem, než relaxace. Občas děti zbožňují "motýlí dotyky", což je lehké poklepávání prsty na ramínka nebo záda. Hlavní je, se nesnažit dostat dítě do pozice klidu silou. Masáž může být i herní aktivitou – zkuste spolu zpívat nebo si povídat o barvách masážního oleje.

Inspiraci můžete čerpat i z intenzivních kurzů pro rodiče. Zkušené laktační poradkyně často pořádají setkání, kde vás naučí ty nejefektivnější tahy i triky, jak dítě sklidnit během růstových bolestí nebo neklidu. Znám několik rodičů, kteří si po jednom kurzu masírují děti před každým spaním a je jim doma podstatně lépe.

Britská výzkumnice Tiffany Field z Miami Medical School k tomu uvádí:

“Masírování dětí je jeden z nejjednodušších, nejpřirozenějších způsobů, jak jim dodat pocit bezpečí, podporovat jejich psychický i fyzický vývoj a snížit napětí v rodině.”
A když už to říká někdo, kdo studoval stovky dětí po celém světě, stojí za to to vyzkoušet.

Praktické tipy a chyby, kterých se vyvarovat

S masáží miminek i batolat nemusíte nikdy spěchat. Jestli čekáte výsledek po první minutě, buďte trpěliví. Mám vyzkoušeno, že i děti, které masírování zpočátku odmítaly, si postupně zvykly a dnes na masáž doslova čekají. Když vám dítě usne v půlce masáže, jste na nejlepší cestě.

Na co si dát pozor? Zapomeňte na běžné aromatizované oleje z drogerií – pro dětskou pokožku jsou často dráždivé. Ideální je přírodní, čistý olej, bez parabenů a parfemace. Další klasickou chybou je přílišný tlak nebo rychlý pohyb. Jemnost je klíčem k úspěchu. Rozhodně nikdy nemasírujte postižená místa, vyrážky, škrábance nebo místa po očkování – tam raději počkejte na zklidnění pokožky.

Pokud dítě masírujete večer, zkuste navázat masáž na rituál před spaním – masáž, koupání, spánek. Děti milují opakování, které je uklidňuje. Pozor také na nevhodné rozptýlení – vypněte televizi, odložte telefon. Plnou pozornost věnujte jen miminku.

Chyby při masážiMožný následek
Přílišný tlakPodráždění pokožky, neklid dítěte
Nevhodný olejAlergická reakce, vyrážka
Masáž přes vyrážky/poraněníZhoršení potíží
Masáž během horečkyZatížení organismu
Nedostatečné zahřátí rukou rodičeStres dítěte, odmítání masáže

Při masírování se nebojte používat jemný hlas, zpívat, nebo dítě chválit. Děti často reagují na vaši náladu, a čím klidnější vy budete, tím příjemněji to budou vnímat. Snažte se dělat masáž vždy přibližně ve stejnou dobu a rituál nemusíte měnit – děti rituály milují.

Pokud se u dítěte objeví nezvyklá kožní reakce, hned přerušte masáž a případně konzultujte s pediatrem. Moderní maminky a tátové často sdílí vlastní zkušenosti na sociálních sítích – mohou být zdrojem inspirace i varování, na co si dát pozor. V praxi se mi osvědčilo sledovat signály dítěte a nevnucovat masáž za každou cenu. Nejlepší je, když se i rodič i dítě na „masážní čas“ těší.

Světové trendy a česká inspirace v masážích dětí

Světové trendy a česká inspirace v masážích dětí

V zahraničí jsou masáže kojenců běžnou součástí péče v porodnicích – například ve Švédsku vám porodní asistentka rovnou ukáže základní tahy ještě před propuštěním domů. V Nizozemsku nebo Německu pak často bývají organizované skupinové lekce pro rodiče s dětmi. U nás se tento zvyk rozšiřuje, každým rokem v Česku přibývá certifikovaných lektorek dětské masáže. Organizace Česká asociace dětských masáží pořádá veřejné workshopy po celém kraji a můžete si tak zdarma vyzkoušet, jak dítě reaguje.

Inspiraci lze najít i u našich babiček. Dříve bylo běžné, že si starší generace navzájem povídaly a předávaly vlastní rituály – masírovalo se často hned po koupání, kdy se používala obyčejná dětská mast nebo přírodní máslo. Dneska kromě olejů šetrných k pokožce najdete i speciální hypoalergenní gely a krémy vhodné při atopickém ekzému.

V poslední době frčí i aromaterapie – ale pozor, ne každé dítě ji snese a ne každá esence je vhodná. Pokud chcete zkusit například levandulový olej, vždy řeďte a používejte jen v minimálním množství. Odborníci doporučují aromaterapii u zdravých dětí a jen po poradě s pediatrem.

Ve světě je oblíbený takzvaný skin-to-skin kontakt – to je klasická „klokaní“ metoda, kdy dítě leží přímo na kůži rodiče a dochází k maximálnímu uvolnění. Vědecké výzkumy prokázaly, že tento způsob nejen zklidňuje, ale pozitivně ovlivňuje i srdeční frekvenci a imunitu děti. V Česku tuto metodu podporuje většina neonatologických oddělení.

I když se můžete na internetu často setkat s navzájem si odporujícími radami, jedno zůstává: dotek je základní potřebou každého dítěte a pravidelná jemná masáž patří mezi ty nejpřirozenější a nejúčinnější způsoby, jak mu dopřát pohodu. Bezpečný rituál může každému rodiči usnadnit večery a hlavně, dítěti dá pocit jistoty a lásky. Tak proč to nezkusit ještě dnes večer?