Nahoře
Osvědčené tipy a triky pro účinnou rehabilitační masáž
zář, 11 2023

Úvod do světa rehabilitační masáže

Pokud už jste prošli pár tvrdými měsíci léčení zranění nebo operace, pak se jistě těšíte, jak se věci vrátí zpět do normálu. Neříkám, že to bude hladká, rychlá cesta zpět k plnému zdraví - ale existuje několik osvědčených postupů, které vám mohou pomoci vrátit se do svého normálního stavu. A jednou z těchto příležitostí, které byste opravdu měli zvážit, je rehabilitační masáž.

Teď si někteří z vás mohou říct: "Iveta, vůbec nevím, co je to rehabilitační masáž." No, moje drahé čtenářky, dovolte mi vysvětlit. Rehabilitační masáž je metoda, která se používá k zlepšení nebo obnovení funkční schopnosti svalů a tělesné tkáně. Jde o terapeutickou techniku, která je samozřejmě úplně jiná než ta, kterou si obvykle představíme, když někdo řekne "masáž". Není to jen o uvolnění a relaxaci, ale také o pomoc v boji s bolestí a zraněními.

Zásady rehabilitační masáže

Teď, když už máme trochu představu o tom, co je rehabilitační masáž, pojďme se podívat na některé základní zásady, které by měly být dodrženy při konzultaci maséra nebo terapeuta. Především je důležité mít na paměti, že rehabilitační masáž je individuální proces. To znamená, že co funguje pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Každý z nás je individuální se svou vlastní sestavou svalů, tkání a nervů, které tvoří naše tělo a je důležité to vzít v úvahu při plánování jakékoliv formy terapie.

Navíc je důležité se zaměřit na správný stav těla. Myslela jsem si, že to je jasné, ale po rozhovorech s pár přáteli jsem byla překvapena, kolik lidí zapomíná na tento základní princip. Měli bychom se vždy snažit dosáhnout optimálního stavu našeho těla, aby naše svaly a tkáně mohly fungovat co nejlépe. To znamená správné sedění, stání a chůzi, správné držení těla a opět - individualizace podle našich jedinečných tělesných potřeb.

Tipy a triky pro účinnou rehabilitační masáž

Jaký je tedy klíč k účinné rehabilitační masáži? Vnímání svého těla, pochopení, jak správně funguje, a nalezení právě té správné techniky pro vás. A tak, příště, když jdete na masáž, nezapomeňte se zeptat svého maséra, jaké techniky používá, a zjistěte, jak tyto techniky mohou pomoci při vašem uzdravení.

Vždyť, máte ho tam s sebou, proč nevyužít jeho odborné znalosti k tomu, abyste měly z masáže co nejvíce prospěchu? A možná, když jste už tam, se zeptejte ho také na některé další tipy a triky, které by mohly pomoci při vašem procesu uzdravování. Můžete se dozvědět například o tom, jak můžete samy doma upravovat své držení těla, o osvědčených cvičeních nebo třeba o tom, jak můžete změnit svou stravu, aby podpořila uzdravení vašeho těla.

Akční plán pro vaši cestu k uzdravení

A na závěr, vězte, že rehabilitační masáž je pouze jednou částí toho velkého procesu, kterým je uzdravení. Je potřeba mít akční plán, který zahrnuje nejen rehabilitační masáže, ale také cvičení, správnou stravu a dostatek odpočinku. A věřte mi, že s tímto akčním plánem se brzy vrátíte do své obvyklé formy.

Samozřejmě, vždy je dobré konzultovat svůj akční plán s odborníkem, aby byl přizpůsobený vašim potřebám a možnostem. Ale nezapomínejte, že vy máte poslední slovo. Vy jste ta, která se rozhoduje, kudy půjdete na cestě ke svému uzdravení. A pokud to bude rehabilitační masáž, pak vám přeji mnoho příjemných a účinných sezení! Vy si to zasloužíte!