Nahoře
Zlepšete své zdraví s aromaterapeutickou masáží
lis, 5 2023

Co je to vůbec aromaterapie?

Dovolte mi začít tím, co vlastně je aromaterapie. To je terapeutická metoda, která využívá esenciální oleje s cílem zlepšit fyzické a duševní zdraví. Tato metoda je stará téměř jako lidstvo samo. Starověké civilizace jako Egypt, Indie a Čína již před tisíci lety využívaly sílu rostlin při léčení těla a duše.

Jednou z forem aplikace esenciálních olejů je aromaterapeutická masáž. Ta kombinuje osvědčené techniky masáže s významnými účinky esenciálních olejů. Takže kromě uvolnění svalového napětí, zlepšení cirkulace nebo odstranění toxinů z těla, si můžete vychutnat také blahodárné účinky esenciálních olejů na vaši mysl. Ale k tomu se dostaneme později.

Důležité je vědět, že ne všechna esenciální oleje, které najdete na trhu, jsou stejně kvalitní. Některé z nich mohou obsahovat syntetické složky nebo jiné nežádoucí přísady. Proto je důležité důkladně si vybrat a sáhnout po těch, které jsou 100% přírodní a čisté.

Proč si dopřát aromaterapeutickou masáž?

Představte si tu situaci. Pracovní týden máte za sebou a nadchází víkend. Místo toho, abyste si odpočinul, ale další úkolový seznam čeká. A tak jste zase zaneprázdněný až po uši. V takových chvílích strašně balancuji mezi tímhle nekonečným seznamem úkolů a přáním si zachovat zdravý rozum.

Jednou z věcí, které mi v takových situacích pomáhají, je aromaterapeutická masáž. Když ležím na masážním lehátku a nechám si promnout bolavé svaly, cítím, jak se napětí zvolna uvolňuje. A když si přidám do toho ještě vůně esenciálních olejů... nádhera!

Navíc, je to nejen o vůních, ale také o jejich terapeutických účincích. Některé oleje mají úžasné antistresové účinky, takže mě dokáží dostat do hlubokého stavu relaxace. Jiné pomáhají proti bolesti svalů, takže mi nabízejí okamžitou úlevu. A některé mají dokonce i antivirové nebo antibakteriální vlastnosti, takže mě chrání před nemocemi.

Esenciální oleje a jejich účinky

Existuje obrovská řada esenciálních olejů a každý z nich má své specifické účinky. Dozvíme se něco o některých z nich, co myslíte?

Můj oblíbený esenciální olej je levandulový. Pro mě je to jako magický elixír, který mě dokáže upokojit a uvolnit ve chvíli, kdy ho potřebuji nejvíc. Ale vězte, že levandule je také výborná pro hojení popálenin a ran, takže je to velmi všestranný olej.

Pak zde máme eukalyptus. Kdo by neznal jeho osvěžující a průduškový účinek. Pokud mě trápí nachlazení nebo jsem unavený, eukalyptus je můj jistý pomocník.

Pak si nemůžeme nevzpomenout na růžový olej. Je to královna všech esenciálních olejů. Nejenže má úžasnou vůni, ale podporuje také hormonální rovnováhu a je skvělý pro pleť.

Na druhé straně, pokud potřebuji něco pro povzbuzení, sáhnu po citrónovém oleji. Už jen jeho vůně mě dokáže okamžitě povzbudit a zároveň posílit imunitní systém.

Aromaterapie a fyzické zdraví

Velkou výhodou aromaterapie, a zvláště aromaterapeutické masáže, je její vliv na fyzické zdraví. Jak už jsem zmínil u některých esenciálních olejů, jejich účinky na tělo jsou velmi široké. Od posílení imunitního systému, přes zmírnění svalových bolestí až po detoxikaci těla.

Ale dokonce i samotná masáž má na tělo příznivé účinky. Zlepšuje cirkulaci, pomáhá mobilizovat lymfu a odstraňovat toxiny z těla. Zlepšuje pružnost svalů a kloubů a pomáhá uvolnit svalové spazmy. V kombinaci s esenciálními oleji je tedy aromaterapeutická masáž mocným nástrojem pro zlepšení našeho fyzického zdraví.

Vliv na psychiku

A jak jsem již zmínil, esenciální oleje mají také silné psychické účinky. Nevím, jak vy, ale pro mě je smysl pro čich něco jako tajná cesta k mému duševnímu stavu. To je důvod, proč je aromaterapie tak efektivní.

Stres a úzkost jsou ve dnešní rychlé době velmi častými problémy. A zde přichází na řadu aromaterapie. Některé esenciální oleje, jako je třeba levandule, bergamot nebo ylang ylang, mají antistresové a uklidňující účinky. Pomáhají nám relaxovat, uvolnit se a zvládnout stresové situace lépe.

Na druhé straně, pokud se cítíme unavení nebo apatičtí, můžeme sáhnout po esenciálních olejích, které povzbuzují a dodávají energii. To mohou být třeba citrón, grep, eukalyptus nebo rozmarýn.

Jak si užít aromaterapeutickou masáž doma

A teď se dostáváme k tomu, jak si můžete aromaterapeutickou masáž užít sami doma. Víte, která věc je na tom ta nejlepší? Samotnou masáž můžete provést také sám. A dokonce si můžete vytvořit svoji vlastní směs esenciálních olejů, která bude odpovídat vašim potřebám.

Pro začátek tedy potřebujete esenciální olej nebo oleje, které chcete užít. Pak budete potřebovat masážní olej, který bude základem pro směs. To může být například kokosový olej, mandlový olej nebo jojobový olej. Do masážního oleje pak přidáte pár kapek vašeho esenciálního oleje.

Poté, co máte směs připravenou, můžete začít s masáží. Pokud nejste jisti, jak na to, najdete na internetu spoustu videí a návodů, které vám ukážou, jak můžete provést jednoduchou masáž doma. A pokud se vám to nechce dělat sám, můžete poprosit svého partnera, aby vás namasíroval.

Závěrečné myšlenky

A to je vše, co jsem pro vás dnes připravil na téma aromaterapie a aromaterapeutické masáže. Doufám, že jsem vás tímto článkem inspiroval k vyzkoušení této úžasné relaxační metody. Zkuste ji a uvidíte, jak moc vám může přinést úlevu a relaxaci.

Je to skvělý způsob, jak se postarat o své tělo a duši najednou. A v dnešní uspěchané době si myslím, že si toto zasloužíme všichni. Takže si dopřejte chvilku pro sebe, uvolněte se a načerpejte novou energii. A třeba se mi o svých zkušenostech podělíte v komentářích.