Vím, že když se řekne masážní baňkování, mnohým z nás se vybaví záběry sportovců s fialově zbarvenými zády plnými kruhových podlitin. Ale nebojte! Masážní baňkování může být mnohem šetrnější a pro tělo velice prospěšné. Pavel, můj manžel, který je profesionální masér, mi tohle již několikrát potvrdil. Možná jste slyšeli o této technice a možná jste se ji i sami pokusili vyzkoušet. Ale jak se správně na takovou proceduru připravit?
Masážní baňkování je dávná léčebná metoda, která se původně vyvinula v Číně. Používají se k tomu malé skleněné nebo plastové baňky, které se přikládají na kůži. Uvnitř baňky se pomocí tepla vytvoří podtlak, který kůži a podkožní tkáň vtáhne dovnitř. To stimuluje průtok krve v daném místě, pomáhá uvolnit zablokované energie a pomáhá při léčení určitých onemocnění.
Když si rozhodnete zakoupit sady baněk pro domácí použití, narazíte na několik možností. Na výběr jsou skleněné, silikonové a plastové baňky. Každý typ má své plusy a minusy, takže je dobré se informovat a vybrat ty, které vám budou nejvíc vyhovovat. Pavel mi doporučil silikonové, protože jsou snadno ovladatelné a nemusíte se bát, že by se rozbily.
Je důležité si uvědomit, že i když je masážní baňkování účinnou a přirozenou metodou, nejsou všechny části těla vhodné pro její použití. Je úplně v pořádku umístit baňky na záda, břicho, nohy nebo paže. Ale vyhněte se citlivým oblastem jako je obličej, krk, prsa nebo tříslo. A také, pamatujte, že baňky by neměly zůstat v jednom místě déle než deset minut, aby nedošlo k podlitinám.
Než začnete s masážním baňkováním, je důležité se řádně připravit. Jako první je potřeba mít čistou pokožku, protože mastnota a pot mohou bránit vytvoření podtlaku. Těsně před začátkem masáže je vhodné použít masážní olej. Ale pozor! Olej naneseme až poté, co jsme si baněk vyzkoušeli na suché kůži a ověřili, jak silný podtlak nám vyhovuje. Pak už stačí jen přiložit baňku a pustit se do masírování. Měla by být příjemná, nikoli bolestivá.
Masážní baňkování byste idealně měli provádět v čase, kdy máte dostatek místa a klidu na to, abyste se mohli masáži plně věnovat. Ráno po probuzení nebo večer před spaním jsou ideální časy. Ale pamatujte, že ať už se rozhodnete pro jakýkoli čas, je důležité, abyste byli v klidu a pohodě. To je klíčem k účinnosti celého procesu.
Možná vás po masážním baňkování čeká krátkodobý nepohodlí nebo dokonce malé modřiny na místech, kde byly baňky. To je ale naprosto běžné a po chvíli by mělo odeznít. A věřte mi, uleví se vám nejenom tělo, ale i mysl. Zprvu je možné, že se budete cítit unavení, ale postupně by měla přijít energia a dobrý pocit. Masážní baňkování má příznivé účinky na náš organismus a může pomoci zvládat stres a únavu, které nás v dnešní době často sužují. Pavel se svými masážemi stává jakýmsi domácím hrdinou a já jsem mu za to velmi vděčná.