Nahoře
Jak antimigrenózní masáž může ulevit od bolesti hlavy: Efektivní techniky a tipy
pro, 31 2023

Co je to antimigrenózní masáž?

Ponořme se nejprve do podstaty antimigrenózní masáže, neboť jako maminka dvou rozverných dětí, Tadeáše a Viktorie, vím, že pokud byste mě nyní viděli, jak se snažím soustředit na sepsání těchto řádků, zatímco se jeden rozhodl na poslední chvíli vytvořit umělecké dílo na stěnu a druhý testuje, jestli náš pejsek Leo umí zatančit ča-ča-ča, pravděpodobně byste pochopili, proč se občas snažím uchýlit do království klidu a pohody prostřednictvím masáže. Antimigrenózní masáž je specifický druh terapie zaměřený na zmírnění bolesti hlavy, a to nejen pro ty z nás, kteří se potýkají s migrénami, ale i pro ty, kdo mají bolesti například z napětí. Zahrnuje techniky, které se zaměřují na oblasti často spojené s vyvoláním migrény, jako je šíje, ramena a hlava. Spojuje elementy relaxace a terapeutických příjemů v jeden celek. Není to jen o masírování bolavých svalů, ale o holistický přístup, který hledá kořen problému, a snaží se bolest nejen zmírnit, ale i předcházet jejímu vzniku.

Proč je antimigrenózní masáž důležitá?

Znáte ten pocit, kdy vám hlava začne pulzovat tak, že byste nejraději zalezli do nějakého tichého koutku a nechali svět ať si kroutí bez vás? Tohle je signál, že možná přemýšlíte nad antimigrenózní masáží. Moje osobní zkušenost s tímto typem masáže přišla, když jsem byla v období, kdy úkoly chodily shora jak na běžícím pásu, děti zdědily hyperaktivitu po svém otci a můj mozog se rozhodl, že nemá dost a manifestoval to bolavými migrénami. Poté, co mi kamarádka doporučila navštívit odborníka na antimigrenózní masáže, můj život se znatelně změnil. Nielenže mi tento typ masáže pomohl uvolnit svaly, ale také jsem se naučila, jak si udržet tělo a mysli v rovnováze, což je, dámy a pánové, v dnešní uspěchané době více než potřeba. Masáž je prevencí proti stresu, relaxace a prostěradlo mezi námi a hektikou každodenního života.

Kdy a jak často bychom měli podstoupit antimigrénovou masáž?

Než se vrhnete na telefon a začnete hledat maséra, který vás zbaví bolesti hlavy, měli byste vědět, že antimigrénová masáž není jen o jednorázovém zázraku, ale o kontinuálním procesu. Pomyslete, kam se hrne každý stres z práce a rodinného života? Přesně tak, přímo do vašich ramen, šíje a nakonec i do hlavy. A pokud si myslíte, že jedna masáž to vyřeší, připravte se na překvapení. Jako u většiny věcí, je tady potřeba kontinuity. Doporučuje se masáž podstupovat pravidelně, ideálně každé dva týdny, pokud trpíte častými bolestmi hlavy. Samotná frekvence pak může být individuálně uzpůsobena potřebám každého z nás. Promluvte si se svým masérem a uvidíte, že vás dobře nasměruje. Léto mi to potvrdili i ostatní obyvatelé Ostravy, které jsem potkávala v čekárnách u našich lokálních masérů. Pravidelnost je klíčem - neustálé opakování vedlo k tomu, že moje bolest hlavy se postupně zmenšovala, až úplně vymizela.

Oblíbené techniky antimigrénové masáže

Nyní si představte, že ležíte v pohodlném, polotemném pokoji, zatímco zkušené ruce maséra pracují na vašem unaveném těle. Zní to jako sen, že? Ale každý sen se může stát skutečností. Hovořím zde nejen z rozhovorů s lékaři a maséry, ale i ze své vlastní zkušenosti, kdy mi masérka prozradila tajemství a ukázala, jaké techniky mi budou nejvíce vyhovovat. Například, hluboké svalové uvolnění ve spojení s akupresurními body na hlavě a v oblasti šíje je jedna z nejoblíbenějších technik. Tlak, krouživé pohyby, vše v úzké spolupráci, aby byla zajištěna úleva od bolesti. Představujte si to jako něhu přírody zaměřenou přímo na uvolnění vašich svalů. A pokud si říkáte 'co takhle něco extra'? Nebojte se, existují i techniky jako aromaterapie, které mohou doplňovat a umocňovat účinek masáže.

Jak si můžeme pomoci sami v boji proti migréně?

Nevěste hlavu, pokud zrovna nemáte čas nebo možnost visitovat maséra. Existuje spousta domácích způsobů, jak zmírnit bolest hlavy a migrény. Jako matka musím být vždy připravena a nemohu dovolit, aby mě migréna vyřadila z běžného dne. A tak jsem se postupem času naučila několik triků, které mi pomáhají udržet bolest hlavy pod kontrolou. Jdeme na to? První z mých oblíbených je pravidelná hydratace - voda je vaše nejlepší přítelkyně. Dále, změna stravovacích návyků, abyste předešli potravinám, které mohou migrénu vyvolávat. Přidáme k tomu pravidelný spánek a cvičení, neboť pohyb - to je lék na mnohé neduhy. A nezapomínejme na uvolňující techniky dechu, které mohou mít blaho dějné účinky na naši nervovou soustavu.

Právo na uvážení: Má každá masáž skutečný efekt?

Takto hned v úvodu musím říct, že ne všechny masáže jsou stvořeny stejně, a proto není každá masáž pro každého. Já sama jsem šla kdysi na masáž, která byla sice příjemná, ale můj migrenózní mozek po ní stále toužil po klidu, který se dostavit nechtěl. Důležité je zvolit správného maséra, který porozumí vašemu tělu a potřebám. Co může být efektivní pro jednoho, nemusí sedět druhému. Neměla jsem se kam schovat, prostě jsem musela hledat a experimentovat. A nakonec to bylo jako hledání dobrého kadeřníka - jednou, když najdete toho pravého, už ho nepustíte. Takže si dopřejte čas na nalezení osoby, které svěříte své tělo a uvidíte, že se investice do správné masáže a maséra vyplatí.