Nahoře
Antimigrenózní masáž: techniky, tipy a uvolnění bolesti hlavy
čec, 6 2025

Věděli jste, že až dvacet procent lidí v Česku trpí migrénami? No a potom přijde den, kdy to potká i vás. Migréna není jen "obyčejná" bolest hlavy. To je jako by někdo uvnitř vašeho mozku bubnoval a neměl slitování ani ve tři ráno. Většina z nás automaticky sahá po krabičce s léky. Ale co kdybyste to mohli zkusit i jinak? Masáž hlavy, šíje i obličeje dokáže bolest dostat pod kontrolu rychleji, než by vás napadlo. Vědecké studie ukazují, že správně provedená antimigrenózní masáž může snížit bolest až o 50 % a zkrátit trvání záchvatu na polovinu. Stačí znát správné hmaty a triky. Někdo při masáži usne během pěti minut, jiný si konečně rozpohybujte krk bez ostré bolesti. A té úlevy, když si po masáži uvědomíte, že světlo už vás tolik neobtěžuje? Klíčem je najít si čas na sebe a pravidelně o masáž doplňovat svou "migrenózní výbavu". Věřte, že už po prvních pár sezeních pocítíte rozdíl.

Jak funguje antimigrenózní masáž a proč pomáhá

Migréna je pořádný záhul. Něco vás tlačí za očima, světlo bodá do spánků a každé otočení hlavy bolí jak při kocovině. Lékaři tvrdí, že za migrénou může být genetika, hormony, stres nebo i jídlo. Ale na jednu věc většina lidí zapomíná – celé to začíná napětím svalů. Stažené svaly kolem hlavy, krku a ramen škrcí cévy, což omezuje průtok krve. Mozek pak trpí, žádá pozornost, a to právě formou migrény. Odtud logicky vyplývá, že uvolnění svalů může bolest snížit.

Antimigrenózní masáž se proto zaměřuje na ztuhlé oblasti kolem lebeční báze, šíje, spánků, čela, obličeje a krku. Zkušený terapeut začíná jemnými tahy a tlakem prstů zvaným "palpace". Nejprve zjišťuje, kde jsou největší uzly a bolestivé body. V těchto místech se často nacházejí tzv. spoušťové body – malé shluky svalových vláken, které vyzařují bolest dál do hlavy nebo okolo oka. Když je masér vyladí, proudící krev odvádí produkty únavy a tkáně se uvolní.

Podle výzkumu z Univerzity Karlovy (2023) pravidelná antimigrenózní masáž (dvakrát týdně po 20 minutách po dobu osmi týdnů) snížila frekvenci záchvatů o 35 %. Účastníci referovali lepší spánek, menší citlivost na světlo a méně otoků v okolí očí. Mimochodem, podobné výsledky popsali i ve finské studii, kde se ukázalo, že kombinace masáže s relaxačním dýcháním a protažením šíje účinnost ještě zlepšuje. Pravidelné masírování pak vede k tomu, že tělo reaguje méně intenzivně na spouštěče migrény – třeba na stres před zkouškou, hlučné prostředí, přemíru kofeinu nebo ostré světlo.

Co přesně dělá antimigrenózní masáž? Zvyšuje cirkulaci krve a tím pomáhá odvést "odpad" z tkání, snižuje napětí v svalech, normalizuje tlak v postižené oblasti a v neposlední řadě aktivuje parasympatický nervový systém. To znamená, že po několika minutách masáže tělo začne vyrábět více uklidňujících látek, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a celkově se zklidňuje. Někdo po masáži i spokojeně usne. Výhodou je, že masáž neobsahuje žádné chemikálie ani léky, je bezpečná (pokud se provádí správně) a může ji zvládnout většina lidí i sama doma.

Samozřejmě, každý prožívá migrénu trochu jinak. Někomu pomůže masáž čela, jiný potřebuje povolit ramena nebo oblast kolem očí. Nejlépe je proto sami sledovat, které techniky přinášejí větší úlevu. Říkáte si, že si to netroufnete sami? Zkuste začít pod vedením zkušeného maséra nebo fyzioterapeuta – už po pár návštěvách si osvojíte základní hmaty, které pak můžete doma opakovat podle potřeby.

Nejčastější techniky antimigrenózní masáže – zvládnete je sami doma

Nejčastější techniky antimigrenózní masáže – zvládnete je sami doma

Nechcete pokaždé běžet za masérem? Jasně, většina z nás má čas maximálně večer, když děti spí a už vás nikdo neotravuje. Dobrá zpráva je, že většinu efektivních technik zvládnete i vleže na gauči s vlastními prsty. Nejlepší je masáž dělat hned při prvním náznaku bolesti. Čím dřív, tím snadněji zamezíte plnému rozjetí migrény.

  • Krouživé pohyby palci přes spánky: Položte konečky prstů na spánky. Krouživě a jemně je masírujte asi jednu minutu. Pokud cítíte lehký tlak, jste na správném místě. Spánky bývají napjaté a promasírování často ihned snižuje tlak v hlavě.
  • Tlakové body na bázi lebky (subokcipitální oblast): Chytněte se za zadní část krku tam, kde se hlava stýká se šíjí. Zatlačte palci směrem nahoru k lebce. Držte několik vteřin. Tímto uvolňujete stuhlé svaly, které mohou dotahovat bolest až nad oči nebo za uši.
  • Masáž čela: Přiložte tři prsty na střed čela a stahujte jemně k oběma stranám. Můžete provést třikrát až pětkrát. Cílem je "vyhladit" čelo a snížit pocit tlaku.
  • Masírování šíje: Vezměte oba ukazováky a jemně stlačujte svaly na bocích krku pohyby směrem shora dolů. Kombinace tlaku a malých kroužků pomáhá rozpouštět uzly, které zvyšují bolesti hlavy.
  • Promasírování temene hlavy: Položte ruce na vrcholek hlavy a dělejte lehké kroužky konečky prstů. Můžete střídat tlak i rychlost, občas i jemně zatahat za vlasy. Lepší prokrvení často odstraní tupou bolest v čele a temeni.

Samo-masáž je bezpečná pro většinu lidí. Jen pozor, pokud trpíte vyšším krevním tlakem, epilepsií, nebo jste po úrazu hlavy – tam je lepší poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokud máte jakoukoli pochybnost, že migréna souvisí s vážnější nemocí (například náhlá bolest, která nikdy dřív nebyla, poruchy vidění nebo řeči), radši na masáž zapomeňte a vyhledejte lékaře.

Pro větší efekt zkuste spojit masáž s jednoduchými dechovými technikami. Třeba: pomalu se nadechujte nosem na čtyři doby, na dvě doby zadržte dech, a na šest doby vydechujte ústy. Tím dostanete více kyslíku do mozku i svalů a bolest se častěji "rozpustí". Relaxaci zvýší i oblíbený esenciální olej – levandule, máta nebo eukalyptus vám pomůže uvolnit se a někdy i zrychlit ústup bolesti.

Někdy přijde nevolnost nebo citlivost na světlo – v tom případě pomáhá masáž v šeru nebo se zavřenýma očima. Zkuste použít chladivý gelový polštářek na čelo či šíji pro lepší efekt. Dle zkušeností lidí, kteří migrény řeší roky, právě spojení těchto metod zkracuje dobu trvání bolesti i o hodinu. Každý má své vlastní "triggery", proto doporučuji vést si krátký deník a zapisovat si, která technika vám fungovala nejlépe a při jaké příležitosti.

Praktické tipy, tabulka technik a časté chyby při antimigrenózní masáži

Praktické tipy, tabulka technik a časté chyby při antimigrenózní masáži

Nikdo z nás nestojí o to, aby si masáží ještě zhoršil stav. Pár pravidel si proto osvojte hned na začátku. Za prvé, masáž nikdy neprovádějte při horečce, akutním zánětu nebo pokud máte čerstvé úrazové otoky. Pokud cítíte až "elektrizující" bolest nebo silné mravenčení v končetinách, je čas jít na urgentní příjem, ne na masáž. Naopak, běžné napětí ve svalech a citlivost kolem očí zvládnete většinou sami a doma.

Častou chybou je vyvíjet příliš silný tlak nebo masírovat jen jedno místo do zemdlení. Svaly potřebují jemnou, postupnou stimulaci – nejdřív zahřejte oblast lehkým kroužením, pak přidejte tlak, a na konci opět "zklidněte" jemnými pohyby. Když masírujete rychle "na sílu", tělo se naopak stáhne ještě víc. Další častý omyl? Masáž prováděná jen v místě bolesti bez zaměření na šíji a ramena. Právě tam bývá hlavní "spouštěč" migrény.

Vyplatí se naplánovat si antimigrenózní masáž nejpozději hodinu před spaním. Tělo i mozek mají čas se zklidnit a ráno je pak větší šance na klidnější vstávání. Chcete ještě lepší výsledky? Spojte pravidelnou masáž s ranním protažením šíje a několika hlubokými nádechy před spaním. Z pohledu dlouhodobého zdraví pak doporučuji i cvičení na posílení středu těla – čím méně kulatíte záda a sedíte ztuhle u počítače, tím menší šance na opakované migrény.

Technika masážePro jaký typ bolestiDélka aplikaceSpeciální tip
Kroužení na spáncíchNapětí čela a spánků, tlak kolem očí1-2 minutyOlej s levandulí podpoří relaxaci
Tlak na bázi lebkyBolest za očima, v týlu, ztuhlý krk30-60 sekundSoučasná rotace hlavou zvyšuje účinek
Masírování čelaBolest ve přední části hlavy, únava očí2-3 minutyProvádět vleže se zavřenýma očima
Masáž šíje a ramenZtuhlá šíje, "knedlík" v krku, bolest šíje2-5 minutPo masáži věnovat minutu protažení
Masáž temene hlavyTupá bolest na temeni, celková únava1-2 minutyMírný tah za vlasy zvyšuje prokrvení

Když si osvojíte základní principy, můžete postupně přidávat i vlastní "vylepšováky", jako je například krátké protažení šíje po masáži nebo použití teplého ručníku. Vyzkoušejte i masírování akupresurních bodů na ruce a chodidle – bod mezi palcem a ukazováčkem (tzv. Hegu) pomáhá některým při rychlém nástupu bolesti.

V Česku není běžná antimigrenózní masáž v každé masérské provozovně, ale pokud najdete maséra školeného v této oblasti (např. s kurzem fasciálních technik nebo spoušťových bodů), můžete čerpat inspiraci přímo od odborníků. Sami ale zjistíte, že když masáž spojíte s úpravou denního režimu, pitným režimem a snížením stresu, migrény vás už tak snadno nevyřadí z provozu.