Nahoře
Dopřejte své hlavě luxus s indickou masáží
srp, 14 2023

Co je to indická masáž hlavy?

Když jsem jako mladý tatínek poprvé slyšel o pojmu "indická masáž hlavy", měl jsem mnoho otázek. "Indická masáž hlavy? To je něco jako klasická masáž nebo je to něco jiného? Co to společného má s Indií?" Příznivci této techniky mohou blahosklonně kroutit hlavou nad mým nevědomím, ale věřte mi, nebyl jsem sám, kdo se po prvním setkání s tímto pojmem začal ptát. Na co si pamatuji, je, že mi tehdy naše Karolína běžela okolo nohou a Tonda, naše rozela, létal po obýváku jako o závod. Byl to den jako každý jiný, jen s tím rozdílem, že jsem se dozvěděl o něčem novém. Pojďme to tedy spolu prozkoumat!

Indická masáž hlavy, v originále známá jako "Champi" nebo "Champissage", je zvláštní druh terapie, která se původně vyvinula v Indii před více než tisícem let. Je založena na starých ajurvédských technikách masáže a léčení. Indická masáž hlavy je kombinací dvou slov - 'Champi' znamená masáž a 'ssage' je staroindický termín pro praktiky týkající se těla. Nejedná se tedy jen o masáž hlavy, ale je to mnohem více, výhody se týkají celého těla.

Proč byste měli zkusit indickou masáž hlavy?

Zaprvé, je to zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Tak jako jsem si kdysi uvědomil, že nůžky na nehty nejsou ideální nástroj pro stříhání srsti našeho chomce Karla (nápad vznikl po jedné z Karolíniných návštěv u kadeřnice), stejně jsem zjistil, že kořeny indické masáže hlavy sahají do hloubek historie a kultury. Ale nezůstává jen u zážitku, indická masáž hlavy přináší širokou škálu zdravotních výhod.

Mezi hlavní benefity patří snížení stresu a napětí, zlepšení pokožky hlavy a vlasů, zmírnění bolesti hlavy a migrén, podpora spánku a mnoho dalších. Lidé po celém světě využívají tuto metodu ke zlepšení své mentální a fyzické pohody. Není to jen o odstranění bolesti hlavy nebo napětí v krku. Mluvíme o holistickém přístupu k tělu, mysli a duši. A o tom je přece život, ne?

Jak lze indickou masáž hlavy provádět doma?

Pokud jste někdy sledoval, jak můj syn Jonáš hraje na své oblíbené videohře, možná jste zaznamenali i jeho úžasné soustředění. Práce s ovladačem, zaměření na obrazovku, napětí v okamžicích obtížného boje - všechno je to součástí hry. Podobně je to i s indickou masáží hlavy, i když místo ovladače budete potřebovat své vlastní ruce a nějaký olej nebo krém. A ne, nemusíte být expertem v ajurvédě ani mít výcvik v masážích. Stačí jen znát základní techniky a udělat první krok.

Prvním krokem je příprava. Místo, kde budete masáž provádět, by mělo být klidné a příjemné. Budete potřebovat také kvalitní olej nebo krém. Je dobré se uvolnit a masáž začít na šíji, postupně se přesunout na hlavu, prsty proplétat vlasy a jemně masírovat pokožku hlavy. Důležité je, aby byl pohyb prstů jemný, ale pevný. Pak přejděte na masáž obličeje, kde se zaměřte na body napětí, jako jsou spánky, brada a oblast kolem nosu. A na závěr nezapomeňte na krk a ramena. Celá procedura by měla trvat alespoň 20 minut, ale může to být i déle.

Tipy pro maximální využití indické masáže hlavy

Nyní, když již víte, co je to indická masáž hlavy a jak ji provést doma, nezbývá než se s vámi podělit o několik tipů, jak si z ní vytěžit maximum. Ale dříve než začneme, dovolte mi malý exkurz. Když jsem byl mladý a bezstarostný, měl jsem přítele, kterého jsem obdivoval za jeho schopnost užít si každý okamžik svého života naplno. Byl to takový typ člověka, který by i při vaření vajíček na snídani dokázal vytvořit nezapomenutelnou show. Tento přístup mě naučil důležitosti těšit se z malých věcí v životě a z každého momentu si vytěžit maximum. A tak je tomu i u indické masáže hlavy.

Abyste dosáhli maximální relaxace a úlevy, doporučuji masáž provádět pravidelně. Když jsem kdysi začínal cvičit jógu, chyběla mi v ní dynamika běhu nebo fotbalu, ale postupem času jsem pochopil, že pravidelnost je klíčem k jejímu účinku. Stejně tak je to i s touto masáží. Navíc, pokud cítíte, že vaše technika není dostatečně dobrá, nezoufejte. Celá tato cesta je o učení a získávání nových dovedností. Stejně, jako mi trvalo dlouho naučit se, jak chránit Tondovu klec před zvědavými tlapkami našeho chlupatého chomce Karla, může vám trvat zvládnutí této techniky. Ale věřte, že to stojí za to.

Pokud se rozhodnete zkusit indickou masáž hlavy, přeji vám hodně úspěchů na vaší cestě. Ať vás tato technika naplňuje klidem a energií tak, jako mě naplňuje radostí sledování, jak Karolína a Jonáš rostou a stávají se skvělými lidmi.. a jak Tonda a Karel stále zůstávají stejní rošťáci, jaké jsem je měl rád od samého začátku.