Nahoře
Klasická masáž: krok za krokem
srp, 14 2023

Před samotnou masáží

Jednoho dne jsem se rozhodla naučit se jak na klasickou masáž a chci se s Vámi podělit o svůj objev. První krok začíná ještě dříve, než se dotknete kůže druhé osoby. A někdy, předtím než se doopravdy ponoříme do procesu masáže, budeme potřebovat něco, co bychom mohli nazvat 'předehrou'. Nedomnívám se, že by se toto mělo omezit jen na masáže, které mají 'šťastný konec', ale to je už na jiné debatě. Prostředí je velice důležité. Musí být klidné a uklizené, aby se klient cítil pohodlně a bezpečně. Já vždy zapálim svíčky a používám aromalampu s levandulovým olejem, protože levandule má uklidňující účinky. Pro masáže používám speciální oleje, ale pokud nemáte, stačí neutrální olej, například olivový.

Techniky masáže

Masážní techniky mohou být různé a každý má možnost je podle sebe přizpůsobit. Já například začínám masáží zad, protože většina lidí má právě zde znatelné svalové napětí. Pomocí klouzavých a krouživých pohybů začnu masáž od krční páteře směrem dolů k bedrám. Důležitá je pružnost rukou a celková plynulost pohybu. Pak přecházím na ramena a ruce. Postupně přecházím k masáži hlavy a na závěr pečuji o nohy a chodidla.

Jak na masáž hlavy

Masáž hlavy je něco, co nemusí být v každé masážní rutině, ale já ji vřele doporučuji. Dodává pocit hluboké relaxace a navíc podporuje cirkulaci krve v pokožce hlavy, což je skvělé pro zdraví vlasů. Masáž hlavy začínám šetrnými krouživými pohyby na spáncích. Postupně se přesunuji na vlasovou linii a pevně, ale jemně masíruji celý obvod hlavy. Nezapomínám ani na oblast za ušima, kde se nachází mnoho napěťových bodů. Na závěr jemně protáhnu kůži na čele směrem od obočí k vlasové linii. Izolovaná masáž hlavy může být skvělým způsobem, jak klientovi pomoci zapomenout na stres dne.

Uleva od bolesti

Pracuji doma na počítači a to znamená hodiny strávené se zvednutými rameny a napnutým krkem. Masáž mě opravdu zachránila od chronických bolestí. Sama si občas udělám masáž na střední část zad a ramenní pásmo, když cítím napětí z dlouhodobého sezení. Pokud máte někoho, kdo Vám může pomoci, pak je samozřejmě masáž mnohem příjemnější. Ale dokonce i samo-masáže mohou být velmi účinné při ulevování od bolesti. Hloubková masáž svalů může pomoci ulevit od bolesti a napětí, a to nejen po náročném dni.

Využití aromaterapie

Aromaterapie je další způsob, jak podpořit relaxační účinky masáže. Například levandulový olej, který jsem již zmínila, je znám svými uklidňujícími vlastnostmi. Ale různé esenciální oleje mohou napomoci k různým efektům. Citrusové oleje mohou být povzbuzující, zatímco oleje jako je pačuli a ylang-ylang mohou přispět k hlubší relaxaci. Osobně mám ráda kombinaci levandule a růže pro dobu relaxace.

Jak na masáž nohou

Nohy nesou nás celý den, a tak je velmi důležité se o ně starat, a tím je masírovat. Jejich masáž začínám od chodidel a postupně se přesunuji na lýtka a kolena. Nohy se snažím masírovat intenzivněji, protože jsou zvyklé na větší zátěž. Paty důkladně promasíruji palci a krouživými pohyby masíruji celá chodidla. Pak přejdu na prsty na nohou, kde každý prst pečlivě propracovávám. Na závěr masíruji lýtka a kolena pevnými zdvižnými pohyby směrem k srdci pro podporu cirkulace. Po masáži nohou si můžu být jista, že klient zastaví hodinky a na chvíli opravdu zrelaxuje.

Udržení pohody po masáži

Po masáži je ideální udržet tělo v teple a uvolnění pokračovat v plynulé relaxaci. Lidé často podcení období po masáži, nechají zapnout televizi nebo se vrátí ke svým mobilům. Ale právě období po masáži je také součástí celého procesu a je důležité ho nezanedbat. Doporučuji klientům, aby si dopřáli čas a pokusili se zůstat v klidu, aby mohli vstřebat všechny benefitu z masáže do svých těl a mysli. Sklenka vody nebo šálkem čaje mohou být skvělými pomocníky pro udržení relaxace.