Nahoře
Tejpování: jak to může zlepšit váš životní styl
srp, 14 2023

Proč se tejpovat?

Tejpování, známé také jako kineziologické lepení, je koncept, který se stal v posledních letech velmi populární. Proč? Protože je to neuvěřitelně jednoduché, univerzální a efektivní. Můžu za to ručit! Jakmile jsem začal s tejpováním, mé životní styl se pořádně zrychlil a výrazně zlepšil. Ale pojďme k věci - co to vlastně to tejpování je? No, jedná se o techniku, která využívá speciální elastickou pásku (tejp), která se nalepí na tělo a podporuje tak přirozenou schopnost těla se léčit a zároveň poskytuje oporu a stabilitu svalům a kloubům.

Výhody tejpování

Měl jsem jednou sportovní úraz. Každý, kdo někdy hrál fotbal ví, jaké to je. Tělocvična. Míč. Kamarádi. A pak náhle obrovská bolest v kotníku. Prostě jsem špatně došlápl. Vyšetření, léčení, rehabilitace. Ani Anastázie, má výborná drahá polovička, nebyla schopná mi pomoci. Ta bolest byla hrozná. A pak mi jeden kamarád doporučil kineziologické tejpování a po pár aplikacích se mi stav zlepšil. Tejpování pomůže s redukcí bolesti a zánětu, zlepšuje cirkulaci a lymfatický odtok, zvyšuje výkonnost a regeneraci svalů a je oblíbené mezi sportovci, fyzioterapeuty a lékaři po celém světě. Myslím, že jsem s tím mohl začít mnohem dřív.

Tejpování nejen pro sportovce

Ale než si o tom myslete, že jde jenom o sportovní techniku, zastavte se! Tejpování je pro každého. Může pomoci lidem všech věkových skupin, s různými zdravotními problémy, ale také těm, kteří chtějí proaktivně zlepšit svůj zdravotní stav a životní styl. Ať už jste pracující matka, kancelářský pracovník, senior nebo vrcholový atlet, tejpování může poskytnout úlevu od řady obtíží, jako jsou bolesti zad, hlavy, bolesti kloubů, svalové křeče a mnoho dalšího. A víte, co je na tom nejlepší? Je to snadné na naučení a můžete to dělat doma!

Jak tejpovat?

Tejpování může být na první pohled trochu matoucí, ale je to jednoduché. Strejda Google a YouTube jsou vaši nejlepší přátelé. Pokud si zakoupíte kineziologickou pásku, obvykle je k dispozici mnoho online návodů a videí, které ukazují, jak ji správně aplikovat. Měl jsem stěstí, že moje báječná a všestranná Anastázie si to rychle osvojila a od té doby jsem se cítil jako celebrita s osobním fyzioterapeutem. Ale vážně, je to fakt jednoduché.

Tipy pro tejpování

V tejpování je důležité vědět, jak správně aplikovat pásku na postižené oblasti. Dříve než začnete, účast na neformálním workshopu nebo konzultaci s lékařem vám může dát spoustu informací a pomůže vám pochopit, jak tejpování funguje a jak ho můžete využít pro své potřeby. A nikdy nezapomínejte na vhodnou přípravu kůže - pokožka by měla být čistá a suchá, bez olejů a krémů. Pamatujte na to, že strana pásky s lepidlem by měla být v kontaktu s pokožkou. Po aplikaci je dobré pásku zahřát dlaněmi, aby lepidlo lépe "chytlo".

Je tejpování bezpečné?

Tejpování je obecně považováno za bezpečné. Koneckonců, je to jen pásek! Ale jako u všeho, i tady platí určitá omezení a upozornění. Pokud máte alergii na lepidla, měli byste být opatrní. Pásek by také neměl být aplikován na otevřené rány nebo podrážděnou kůži. A pokud máte pocit nepohodlí nebo bolesti po aplikaci pásky, měli byste ji ihned odstranit. A samozřejmě platí, že nenahrazuje lékařskou péči. Pokud máte vážné zdravotní problémy, vždy se obraťte na odborníky.

Závěrečné myšlenky

Jako někdo, kdo na vlastní kůži zažil pozitivní vliv tejpování na svůj životní styl, mohu s klidem říci: Tejpování je skvělé! Ale jako u všeho, i tady platí, že je třeba na to jít s rozumem. Nikdy nezapomeňte, že ani nejlepší pásek na světě vám nepomůže, pokud ignorujete radu odborníků a neposloucháte své tělo. Tak co říkáte, vyzkoušíte to taky? Garantuji vám, že jednou když to zkusíte, už nebudete chtít přestat.

Rozhovor s odborníkem

Plánuji také rozhovor s odborníkem na tejpování, který mi poskytne další náhledy a informace o tomto fascinujícím tématu. Máte nějaké otázky, které byste chtěli položit? Dejte mi vědět v komentářích!