Nahoře
Sportovní masáž pro plavce: Co byste měli vědět
srp, 14 2023

Úvod Do Sportovní Masáže a Jejích Výhod Pro Plavce

Tak jsem zde, Adéla, s vámi, abych měla potěšení podělit se o své poznatky ohledně tématu, který je mi nejen velice blízký, ale rovněž si myslím, že není dostatečně probíraný. Pustíme se dnes do výhod sportovní masáže pro plavce. Ano, slyšíte dobře, sportovní masáž je něco, co by mělo být integrální součástí jakéhokoli tréninkového plánu, nejen pro profesionální sportovce, ale i pro nás, všední smrtelníky, kteří chceme udržet náš tělo v co nejlepší kondici!

Víte, aby byl výkon lepší a regenerace rychlejší, musíme dbát na naše tělo. A co může být lepšího než dobrá masáž? To vše má své vědecké základy. Moje milá polovička Pavel, jenž je fyzioterapeut, mi to pořád opakuje.

Druhy Masáží Důležité Pro Plavce

Bylo by nespravedlivé říkat, že je zde pouze jeden druh sportovní masáže určený pro plavce. Pravda je, že existuje tolik variant, kolik je plaveckých stylů. Ať už plavete první nebo freestyle, základní principy zůstávají stejné. Různé druhy masáží mají různé účely, ať už je to uvolnění svalů, podpora krevního oběhu, odstraňování toxických látek, snížení svalové napětí, zvyšování flexibility a mnoho dalších.

Existuje několik hlavních druhů masáží důležitých pro plavce. Třeba tření, hnětení, poklepávání, vibrační masáž, hluboké tření nebo kompresní masáž. Každý z těchto druhů hraje svou roli v procesu regenerace nebo povzbuzení těla před fyzickou aktivitou. Ale pozor, důležité je masáže nepodceňovat a pořádně se věnovat implementaci do tréninkového plánu nebo jakékoli rekreační aktivity.

Klíčové Body Sportovní Masáže Pro Plavce

Jedním z nejdůležitějších aspektů při sportovní masáži je správné zaměření na klíčové body relevantní pro plavce. Tyto body nejsou jen omezené na ruce a ramena, jak by mohl někdo očekávat, ale zahrnují také krk, zadní část těla, boky a nohy. Jejich správná regenerace může výrazně ovlivnit naše plavecké schopnosti.

Pokud se hodláme věnovat plavání delší dobu, je klíčové dbát na tyto body, aby se předešlo potížím. A kdo by na to lépe dohlédl než certifikovaný masážní terapeut? Ale pokud máte štěstí a doma vás čeká milující partner jako je můj Pavel, zajisté oceníte jeho dovednosti v oboru masáží.

Průběh Sportovní Masáže

Sportovní masáž má svůj standardizovaný průběh z hlediska sekvence a technik, ale právě individuální přístup k tělu plavce je to, co dělá zázraky. U plavců je typické zaměření na určité partie těla, které jsou v jejich případě nejvíce namáhány a oslabené.

Dejme tomu, že místo procvičování všech technik, které jsme si zde popsali, se více zaměříte na tření a hnětení v oblastech beder, ramen a krku. To by ulevilo od bolesti a nahromaděného napětí. I já si pamatuji, jak jsem měla po prvotním kontaktu s plaváním velké bolesti právě v těchto oblastech. Naštěstí mě Pavel pečlivě a trpělivě promasíroval, a věřte mi, usnula jsem jako miminko!

Je nesmírně důležité mít vždy při sportovní masáži v hlavě jasný cíl. Může to být zvýšení flexibility, uvolnění svalů nebo snížení bolesti. Ať už je to cokoli, správné zařazení masáže do našeho života nám může výrazně pomoci.

Doufám, že jsem vás trochu obohatila o vědomosti ohledně sportovních masáží pro plavce. Mějte se krásně, ať už jste ve vodě nebo na suchu, a pamatujte, že péče o naše tělo je klíčová. Ať už vás masíruje profík, nebo milej Pavel jako mě. Tak zatím!