Nahoře
Reflexní masáž pro zlepšení krevního oběhu
zář, 25 2023

O co jde u reflexní masáže?

Jedině nasednout do stroje času a vrátit se zpět do starověké Číny nebo do dob faraonů v Egyptě by nám umožnilo nahlédnout do historie reflexní masáže. Zdá se, že různé formy této techniky byly používány po celém světě za účelem uzdravení a ulevy od bolesti. Podle mého názoru je to až podivuhodně fascinující, že obyčejný tlak na určitá místa na nohou může ovlivnit naše zdraví a celkovou pohodu. Ale asi si říkáte: "Ondřej, zpomal trochu, co je to vlastně reflexní masáž?". No, tak pojďme na to!

Reflexní masáž je technika, která se zaměřuje na specifické body na ploskách našich nohou, které údajně odrážejí stav různých orgánů a oblasti našeho těla. Tím, že se tato místa masírují, je možné zmírnit nepohodlí v jiných částech našeho těla. To zní skoro až jako magie, že?

Reflexní masáž a krevní oběh

A teď k jádru pudla. Jak reflexní masáž prospívá krevnímu oběhu? Vědci se shodují, že masáž může skutečně zlepšit krevní oběh tím, že přispívá k lepšímu proudění krve přes tělo, zejména přes srdce. Jde o jakési "vytlačování" krevního řečiště, kdy si představíme, že naše krev je jako řeka, která teče přes říciště našeho těla. Masáž může zvýšit průtok této "řeky" a zlepšit naši celkovou cirkulaci.

Ale jak to souvisí s tlakem na obloucích našich nohou? No, v reflexní masáži se věří, že body na našich nohou jsou propojeny s různými částmi našeho těla, včetně našeho oběhového systému. Takže pokud jsou tyto body správně stimulovány, mohou pomoci zlepšit krevní oběh.

Proč je krevní oběh tak důležitý?

Krevní oběh je klíčem k našemu zdraví a celkové pohodě. Náš oběhový systém je ta dálnice, kterou používají živiny a kyslík pro dopravu do všech našich buněk. Bez kyslíku a živin by naše buňky prostě umřely. Takže je velice důležité, aby náš oběhový systém fungoval co nejlépe.

Kromě toho může špatný krevní oběh způsobit řadu problémů, jako jsou varixy, otoky, únavu a dokonce i srdeční choroby. Proto je důležité se zaměřit na zlepšení krevního oběhu, ať už to je cvičením, zdravou stravou nebo reflexní masáží!

Příběh z mého života

Jednou jsem se rozhodl vyzkoušet reflexní masáž kvůli bolesti v zádech, kterou jsem měl již několik měsíců. Všechno ostatní selhalo a já jsem byl skoro zoufalý.

Terapeutka se na mě usmála a políbila mi nohy (nebojte, Helena mi to odpustila) a pak se do nich pustila svými prsty. Začala tlačit na různá místa na mých nohou, a já jsem musel přiznat, že to bylo trochu bolestivé. Ale byla to zvláštní bolest, trochu jako když si sundáte ponožku, která vám byla celý den těsná.

Konkrétní tipy pro reflexní masáž doma

Nyní, když už víme, co je to reflexní masáž a jak může pomoci zlepšit krevní oběh, jak tedy můžeme tuto techniku vyzkoušet doma? Jelikož nejsem certifikovaný terapeut, nemůžu vás učit konkrétní techniky, ale mohu vám dát několik obecných rad, jak začít.

První věc, kterou potřebujete, je pohodlné místo, kde se budete cítit uvolněně a klidně. Pak si vezměte nohu do ruky a začněte s mírným tlakem masírovat celou plochu chodidla. Můžete si na pomoc vzít nějaký olej na masáž nebo lotion, aby vaše prsty snadněji klouzaly.

Reflexní mapy nohou

S reflexní masáží úzce souvisí takzvané reflexní mapy nohou, které ukazují, které části nohou odpovídají kterým orgánům v těle. Velmi zjednodušeně řečeno, náš vnitřní oběhový systém lze zrcadlit na našich nohou. I Helena si to doma často zkouší (prosím, neříkejte jí, že jsem to prozradil!). Takže pokud se naučíte číst tyto mapy a víte, které body stimulovat, můžete si reflexní masáž udělat doma.

Existují různé online zdroje a knihy, kde můžete najít tyto mapy a naučit se je používat. Ale pamatujte, že reflexní masáž by měla být vždy pohodlná a nikdy byste si neměli ubližovat. Pokud necítíte úlevu nebo pokud je masáž bolestivá, měli byste se obrátit na odborníka.

Kde najít odborníky na reflexní masáž?

Pokud se rozhodnete vyzkoušet reflexní masáž u odborníka, můžu vám říci, že Olomouc je plná úžasných terapeutů. Mnoho z nich má certifikáty a dlouholetou praxi a může vám pomoci získat úlevu, kterou potřebujete. Určitě doporučuji udělat si výzkum a najít terapeuta, který se vám bude líbit.

Ujistěte se, že terapeut, kterého si zvolíte, má příslušné certifikáty a školení. Tím se vyhnete nedorozuměním a zaručíte si, že dostanete tu nejlepší možnou péči.

Závěr

Uf! To byla celkem cesta, co říkáte? Reflexní masáž je fascinující technika, která může mít mnoho výhod pro naše zdraví a pohodu. Jsem si jistý, že nyní vidíte, proč jsem se rozhodl vyzkoušet reflexní masáž a doufám, že vás moje zkušenosti inspirovaly k tomu, abyste to také zkusili.

Teď se jdu pochlubit Heleně o mé nové seznámení s reflexní masáží – asi mi dá další masáž nohou, co myslíte? Přeji vám krásný den a těším se na další příspěvek!