Nahoře
Proč mě každý večer bolí hlava?
zář, 4 2023

Proč mě každý večer bolí hlava?

Myslím, že některé z vás se možná občas ptají stejné otázky, které se mi nenechávají z hlavy: Proč mě každý večer bolí hlava? Nejsem sama, kdo se s tím potýká, a rozhodla jsem se prozkoumat, čím by to mohlo být. Zde je několik možných příčin, které jsem průběžně zkoumala a jak jsem zjistila, nejsem sama, kdo má tyto problémy.

Stres: Dlouhý den a tlak na výkon? Je to velmi pravděpodobné!

Nemohu počítat, kolikrát mě mučila hlava poté, co jsem strávila celý den na nohou, vyskakovala z jedné činnosti do druhé jako akrobaťka, abych ukojila potřeby a tužby svých dětí a manžela - pane Bože, já mám jen dvě ruce! Připadám si často jako víceúčelový robot, který je neustále v pohotovostním režimu. Zodpovědnost sama o sobě není snadná - zvlášť když máte malé děti, jako je můj Mikuláš. Bohužel, dlouhodobý stres může vést k chronickým bolestem hlavy. Tento fakt mě donutil zvážit, jak mám uspořádaný svůj den a jaké priority si stanovuji. Možná je čas začít delegovat některé úkoly a mít čas jen pro sebe.

Dehydratace: Jste dostatečně hydratovaná?

Potřeba pití je vždy poslední věc, na kterou si vzpomenu. Zatímco můj malý mužeček Mikuláš pije vodu jako by byl vystaven největšímu suchu, já si myslím, že můj příjem tekutin by se sčítal k maxímu tři lžíce - a to je přehnaně. Kdo by to byl řekl, že se moje záliba v kávě a zapomnětlivost v pití vody mohou proměnit v večerní bolesti hlavy? S tím bych měla něco udělat. Jsem přesvědčená, že jsem schopná to změnit a dodržovat pravidelný příjem tekutin. Můj obdiv k vodě je na cestě!

Nedostatek spánku: Notorický noční sova

Nespíš, nespíš, Iveto! Jsem noční sova a to se mi někdy vymstí. Cením si toho tichého času, když už Mikuláš spí a já si můžu dělat co chci (konečně!). Ale potom přijdou ty večerní bolesti hlavy, které jsou jako trest za můj hřích. Dokážu si představit, že není nic lepšího než pohodlně se uvelebit v posteli a zavřít oči ve víru sladkého snu s pravidelnými návraty do tohoto stavu. Ale občas je těžké najít rovnováhu mezi potřebami já a potřebami mého těla. Mám pocit, že se můj mozek a tělo závěrečně pohádají a můj mozek prohraje. Poraďte mi, jak mám svůj spánek zvládnout lépe, kromě zjevné rady 'nepodléhejte pokušení sledovat další epizodu na Netflixu'.

Nedostatek fyzické aktivity: Může být nedostatek pohybu příčinou?

Poslední, ale neméně důležitá, příčina možné bolesti hlavy je nedostatek fyzické aktivity. Vím, vím - co by mělo být více fyzicky náročné než sledování aktivity malého batole Mikuláše? Ale myslím tím pravidelnou a kvalitní fyzickou aktivitu. Chybí mi procházky, jóga a výlety na kole. Dokonce i mé tělo mi to dává najevo. Měla bych se snažit najít čas na pravidelný pohyb, možná by mi to pomohlo zvládnout večerní bolesti hlavy lépe. Kdo ví, možná by mi to pomohlo i lépe zvládnout stres. Potřebuji nějaké tipy, jak zařadit do svého rušného dne nějaké cvičení. Podařilo se vám to? Mohli byste se podělit o svoje nápady?

Takže pokud se vás tento problém týká také - nejste sami! Vím, že je to těžké, ale když se na to podíváme z výšky, možná nám naše bolesti hlavy něco říkají. Možná je čas poslouchat. Koneckonců, nemůžeme se starat o ostatní, pokud nebudeme pečovat sami o sebe. Ať už jde o hydrataci, spaní, nebo cvičení, všechny tyto věci hrají důležitou roli v našem životě. A možná je čas je vzít vážně. Jak se říká, zdraví je nejdůležitější!

Tak ještě jednou, proč mě každý večer bolí hlava? Pravděpodobně je to kombinace všeho. Ale teď, když vím, co může být příčinou, mohu začít pracovat na zlepšení. Doufám, že stejně tak i vy! Tak směle do toho a nebojte se o své zkušenosti podělit v komentářích.