Nahoře
Masáž kojenců a batolat: Jak vybrat správný olej
srp, 14 2023

Začínáme s výběrem oleje pro masáže kojenců a batolat

Můj drahý Max, můj zlatý retrívr, se rád svléká v oleji. Ale dnes nebudeme mluvit o něm. Dnes se zaměříme na masážní oleje pro naše nejmenší, kojence a batolata. Je to trochu podobné - i když s drobným rozdílem. Rozhodnout se pro ten správný olej pro masáž kojenců a batolat může být pro rodiče docela výzvou. Máte-li jich více než jedno, máte své ruce opravdu plné. Všimla jsem si, že jsem musela projít spoustou informací a vyzkoušet pár výrobků, než jsem našla ten pravý pro své děti.

Náročnost tohoto výběru spočívá v tom, že kůže kojenců a batolat je velmi citlivá a má tendenci vytvářet alergické reakce na cizí látky. Proto je důležité pečlivě si vybrat olej, který je vhodný pro jejich kůži. Opravdu nechcete, aby vaše malá ratolest trpěla podrážděním kůže kvůli něčemu, co by mělo být příjemné a uklidňující.

Přehled nejlepších olejů pro masáže kojenců a batolat

Pokud chcete začít masírovat svá miminka, musíte vědět, že ne všechny oleje jsou stejné. Může se zdát, že volba je snadná, například řepkový, olivový či slunečnicový, ale bohužel to tak není. Je důležité, aby olej, který si vyberete, byl dostatečně jemný na citlivou pokožku vašeho dítěte a zároveň poskytl všechny nutné látky pro jeho zdravý růst a vývoj.

Podle odborníků na pediatrii a dermatologii jsou některé z nejbezpečnějších a nejúčinnějších olejů pro masáž kojenců a batolat mandlový olej, kokosový olej, olivový olej, slunečnicový olej a jojobový olej. Tyto oleje jsou obecně bezpečné pro většinu dětí a nabízejí několik výhod pro jejich pokožku.

Podrobněji o mandlovém oleji

Vše začalo mandlovým olejem. Znám tuto sladkou, jemně vonící tekutinu už od dětství. Moje babička mi vždy říkala, že je to "elixír mládí" a používala ho na všechno. A ona byla na svůj věk opravdu krásná žena, takže jsem ji poslouchala.

Mandlový olej je báječný pro pokožku kojenců a batolat, protože je bohatý na vitamín E, což je silný antioxidant. Pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem a podporuje její regeneraci. Navíc je skvělý pro hydrataci pokožky, protože je schopen proniknout do hlubších vrstev kůže a udržovat ji vlhkou.

Jak je to s kokosovým olejem?

Aha, kokosový olej! Ten mě opravdu dostal svou vůní. Je to jako mít trochu prázdnin na palmovém ostrově přímo ve vaší koupelně - kdo by to nechtěl?

Bývalé kolonie velkých imperií byly vždy bohaté na kokosové palmy, takže tato exotická ořechová vůně mi vždycky připomíná dobrodružství. Ale k věci - kokosový olej je oblíbený kvůli svým antimikrobiálním vlastnostem, které pomáhají chránit pokožku před infekcemi. Je také bohatý na lauric acid, což je typ mastné kyseliny, která je velmi podobná těm, které se nacházejí v mateřském mléce. Baliček zdraví a péče pro vaše miminko v jedné lahvičce!

Proč volit za jojobový olej?

Jdeme trochu do exotiky, následuje jojobový olej. Tento olej je mi velmi blízký. A teď vám povím důvod. Před několika lety jsem byla na dovolené v Mexiku a tam jsem si koupila malou skleněnou lahvičku tohoto oleje od místního obchodníka. Tvrdil, že je to "zázračný lek" na všechno. A skutečně, pomohl mi i při několika zdravotních problémech.

Jojobový olej je hypoalergenní a lze ho použít pro citlivou kůži bez rizika podráždění nebo alergických reakcí. Navíc je bohatý na vitamín E a B, které jsou důležité pro zdraví pokožky vašeho dítěte. Je tak jemný, že ho lze bezpečně používat i pro novorozence.

Olivový olej a pokožka kojenců

A pak je tu olivový olej. Myslím, že toto je olej, který není mezi rodiči tolik oblíbený pro použití na pokožku dětí, přestože je jedním z nejzdravějších olejů, jaké můžete konzumovat. Ale pro masáže? Ano, je to možné a i docela dobré.

Jako jméno napovídá, olivový olej je vyráběný ze zelených oliv. Je bohatý na vitamín E a antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením. Má také výborné hydratační vlastnosti. Ale může být poněkud těžký pro velmi citlivou pokožku batolat, takže ho doporučuji míchat s jinými lehčími oleji pro dokonalou kombinaci.

Závěrem o masážních olejích pro kojence a batolata

Tak to je vše. Udělala jsem rychlý průzkum jakýchsi "top" olejů pro masáže kojenců a batolat, které jsem vybírala v minulosti. Který z nich je ten nejlepší? No, to je těžké říct. Každé dítě je jedinečné a co funguje pro jedno, nemusí nutně fungovat pro druhé.

Já osobně jsem vyzkoušela všechny a musím říct, že každý z nich má své pozitiva. Mandlový olej je pro mě nostalgický, kokosový je jako mini prázdniny, jojobový mi připomíná mexický trh, a olivový... olivový je prostě zdraví v lahvičce.

Základní rada tedy je: Zkuste více druhů a uvidíte, co vašemu malému nejlépe vyhovuje. A nezapomeňte - důležitější než samotný olej je dotek vašich rukou a síla lásky, kterou při masáži předáváte.