Nahoře
Jak masáž kojenců a batolat může pomoci při problémech s trávením
srp, 14 2023

Co to vlastně je ta masáž kojenců a batolat?

To nejlepší, co můžete udělat pro svůj trávicí systém, je masáž. Skutečně! Pokud mě poznáte, víte, že nejsem typ, který by své děti týral nějakými krutými léčebnými postupy. Jsem Adéla a mám malou holčičku jménem Milena. Miluju její šťastné kapradinové oči, její malé prstíky a její zarudlé tvářičky. Ale co nemiluji, jsou ty bolestivé výkřiky, když má potíže s trávením. A právě proto jsem začala zkoumat vliv masáže kojenců na jejich trávení.

Masáž kojenců, někdy nazývaná také jako 'masáž pro děti', je lehké a jemné ošetření zaměřené na uvolnění napětí a bolesti v těle vašeho malého pokladu. Je prokázáno, že pravidelná masáž může pomoci kojencům a batolatům s řadou zdravotních problémů, včetně problémů s trávením jakými jsou koliky, zácpa a nadýmání. Není to jen o hmatu. Je to i o tom, jak vytvořit blízko, jak podpořit jejich emoční a sociální rozvoj a jak jim pomoci lépe spát. A kdo by tomu řekl ne?

Tajemství střevního tance

Střevní tanec je druh jemné masáže zahrnující různé tlaky a pohyby na břiše kojence nebo batolat. Já a Milena ho milujeme! Každý večer se sesedne a já jí udělám tento maličký taneční rituál na bříšku. Cvičení je inspirováno tradiční indickou masáží a terapií, které pomáhají stimulovat střeva a trávicí systém. Tento 'tanec' může pomoci uvolnit napětí ve střevech a podpořit pohyblivost střev, což může pomoci při řešení mnoha trávících obtíží.

Ale jak to vypadá? No, začíná to jemným tlakem v oblasti pupíku, a pak masáž pokračuje ve směru hodinových ručiček po celém bříšku. Je to jako kreslení malých vln a spirál na její malé bříško. Je to jednoduchý a příjemný proces a pokud ho budete pravidelně praktikovat, budete výsledky vidět velmi brzy.

Důležitost pohodlí při masáži

Pamatujete si, jak jsem se zmínila o Mileniných malých prstech a jejích šťastných očích? No, mám další tajemství na to, jak je udržet šťastné i během masáže. Klíčem je pohodlí. Je důležité, aby se vaše dítě cítilo pohodlně a bezpečně během masáže. To můžete dosáhnout použitím vhodné podložky, jako je měkká deka nebo matrace, a mělkou miskou s teplým vodou pro umývání rukou. A nezapomeňte na klidné prostředí. Bez rušivých prvků, jako je hlasitá hudba či televize.

Navíc je důležité pamatovat na to, že při masáži by se mělo používat jemné množství tlaku. Tak jemné, jakoby jste malovali perem po kůži. Měli byste také uvážit, jak dlouho masáž trvá. Já obvykle doporučuji začít s 10 až 15 minutami a postupně zvyšovat dobu trvání, jakmile se vaše dítě stane s masáží pohodlnější. Jako bonus to také pomůže vašemu dítěti lépe usnout.

Co když je mé dítě příliš citlivé na masáž?

To jsou otázky, které si často klade mnoho rodičů. A já jsem byla jedna z nich. Když jsem začala masírovat Milenu, byla dost citlivá. Každý dotek ji rozplakal. Ale pak jsem začala zkoušet různé techniky a zjistila, že vocašenky mění hru.

Ale co jsou to vocašenky? Vocašenky jsou maličké senzorické hračky, které můžete používat během masáže. Jsou to jemné a měkké "šípky", které lze použít pro masáž a stimulaci pokožky. Dokonce existují i speciální 'vocašenky pro masáž', které jsou ještě jemnější a pomáhají uklidnit přecitlivělou pokožku. Tyto hračky jsou skvělým nástrojem pro rodiče, kteří se bojí, že jejich dítě může být na masáž příliš citlivé.

Perličky a tipy z mé rodinné pokladnice

Já, Adéla, bych vám ráda sdílela několik perliček a tipů z naší rodinné pokladnice. Mohla bych vám říkat o tom, jak jsem Milenu poprvé přeměnila na malou kojeneckou sirénu díky masáži nohou. Mohla bych vám říci o tom, jak jsem jednou omylem použila kořeněný olej místo masážního oleje a jak jsem se z toho poučila. Ale mějme to na jindy.

První tip, který s vámi chci sdílet, je ten, že je důležité nenechat se odradit, pokud to nejde hned napoprvé. Možná to bude chtít několik pokusů, než to skutečně začne fungovat. Ale jak říká moudré úsloví: "Trpělivost růže přináší".

Další rada je, že byste měli být vždy připraveni na nějaké 'zajímavé' reakce ze strany svého kojence. Já jsem jednou zapomněla sundat Mileniny punčošky před masáží nohou a byla jsem překvapena, jak hystericky se zasmála, když jsem je konečně sundala. Byla tak ráda a já byla tak šťastná!

A poslední, ale rozhodně ne nejdůležitější tip je, že musíte věřit v to, co děláte. Musíte věřit v silu masáže a musíte věřit v to, že děláte to nejlepší pro své dítě. A věřte mi, že když to uděláte, vše se stane mnohem jednodušší.