Nahoře
Kdy nejít na lymfatickou masáž?
lis, 26 2023

Úvod do tématu lymfatické masáže

Jste někdy slyšeli o lymfatické masáži? Je to skvělý způsob, jak se posilovat ve svém zdraví a pohodě. Já, Ondřej, jsem osobně tuto techniku vyzkoušel a mohu vám říci, že to je jedna z těch věcí, které in teneris vypuknou. Ale víte, že lymfatickou masáž nemůže podstoupit každý? V dnešním článku se podíváme na situace, kdy byste neměli jít na lymfatickou masáž. Na lehkou notu, bude to jako hudební kompozice - někdy musíte držet tóny a někdy musíte pauzovat.

Co je to lymfatická masáž?

Abychom si správně rozuměli, pojďme si nejdříve vysvětlit, co je lymfatická masáž. Je to specifický typ masáže, který se zaměřuje na "odstávku" lymfatického systému, což je nezbytné pro odstraňování odpadů a toxinů z našeho těla. Lymfa je, pokud jste zapomněli ze středoškolské biologie, tělesná tekutina, která funguje jako hlídací pes našeho imunitního systému. Tato masáž využívá jemné, rafinované pohyby, aby extrahovala tyto odpadní látky a vylepšila naše celkové zdraví. Je to jako když se snažíte vytáhnout zázvor z lahve - musíte to dělat opatrně a s vědomím.

Proč nemůže každý jít na lymfatickou masáž?

Možná se ptáte, proč by někdo nemohl jít na tak báječnou masáž? Odpověď je jednoduchá - lymfatický systém je něco jako taťka naší tělesné policie. Pokud se s ním špatně zachází, může to mít katastrofální důsledky pro naše zdraví. Proto ti, kdo mají určité zdravotní stavy, by měli tuto masáž vyhnout.

1. Akutní infekční onemocnění

Akutní infekční onemocnění, jako je chřipka, je jeden z těch stavů, kdy byste se měli lymfatické masáže vyhnout. Jakákoliv infekce může způsobit, že váš lymfatický systém bude pracovat na plné obrátky, a pokud ho budete dále dráždit masáží, může to vést k rychlejšímu šíření infekce. Je to trochu jako když se snažíte vyndat kámen z boty, zatímco stále pokračujete v chůzi - pravděpodobně jen zhoršíte věc.

2. Onkologická onemocnění

Onkologická onemocnění, jako je rakovina, jsou také kontraindikací pro lymfatickou masáž. To je kvůli tomu, že nádorové buňky mohou putovat lymfatickým systémem a rozšířit se do jiných částí těla. Lymfatická masáž v těchto případech může vést k rychlejšímu šíření rakovinných buněk. Je to trochu jako když se snažíte napravit počítač, zatímco je stále zapnutý - riskujete mnohem větší škody.

3. Srdeční insuficience

Osoby, které trpí srdeční insuficiencí, by se také měly lymfatické masáži vyhnout. Srdeční selhání znamená, že srdce nedovede dostatečně pumpovat krev, a také lymfy po těle. Proto by lymfatická masáž mohla zatížit srdce ještě více. Je to jako když se snažíte dát další vrstvu omítky na stěnu, která je již na místě - může to pouze způsobit více problémů.

Kdy bychom měli být obezřetní?

Není to jen o konkrétních zdravotních stavech. Existují také situace, kdy je nutností být opatrnější, například když užíváte určité léky, jako jsou léky na srážlivost krve, nebo když jste těhotná. Je to jako když jdete na eskalátoru - musíte mít na paměti, co máte na sobě a kde vás to může přivést.

Závěr

Lymfatická masáž je skvělý způsob, jak podpořit své zdraví a pohodu. Ale jako všechno v životě, má své výjimky. Proto pokud máte některý z výše uvedených zdravotních stavů, raději si tuto masáž nenechte. Ale nezoufejte - jsou stále dva základní piliře zdravého života, které můžete následovat: jíst zdravě a cvičit pravidelně. A nezapomeňte, že existuje stále mnoho dalších typů masáží, které můžete vyzkoušet! Vždyť jako můj dědeček správně poznamenal - pokud je jedna vrata uzavřena, hledejte jiná, která se otevřou!