Nahoře
Jak na masáž kojenců a batolat pro lepší spánek a klid
led, 22 2024

Přínosy masáže pro kojence a batolata

Vztah mezi rodičem a dítětem je neuvěřitelně hluboký a jeden ze způsobů, jak ho ještě více prohloubit, je prostřednictvím doteku. Masáže jsou zvlášť významné pro kojence a batolata, neboť podporují nejen fyzický rozvoj a uvolnění napětí, ale také emoční pohodu a v nejednom případě i lepší spánek. Je dokázáno, že pravidelná masáž může posílit imunitní systém, zlepšit krevní oběh, snížit stres způsobený novými životními zkušenostmi a pomoct při trávení. Možná jste si všimli, jak se vaše dítě po masáži uklidní a snadněji usne. Odborníci navíc uvádějí, že masáže mohou přispět k redukci plačtivosti a podporovat delší a kvalitnější spánek.

Základní techniky masáže pro kojence

Teď, když víte, proč je masáž tak prospěšná, podívejme se, jak ji správně provádět. Především je důležité ujistit se, že vaše dítě je ve vhodné náladě pro masáž - tedy není přetažené a není hladové ani příliš syté. Vybírejte prostředí s teplým osvětlením, klidnou atmosférou a zajistěte, že teplota v místnosti je vhodná. Používejte jemný olej nebo dětský krém, který je příznivý pro citlivou dětskou pokožku. Začněte s jemnými a měkkými doteky na nohách a postupujte směrem nahoru k tělu, rukám a nakonec i k obličeji a hlavě. Během masáže si zachovejte oční kontakt s dítětem a promlouvejte k němu, abyste jej uklidnili a ujistili o vaší láskyplné přítomnosti.

Specifické masážní pohyby pro různé obtíže

Jednou z velkých výhod masáže je možnost cíleně reagovat na specifické potřeby či obtíže vašeho dítěte. Chcete-li napomoci trávení, můžeme využít jemných kruhových pohybů okolo pupíku podle směru hodinových ručiček. Pokud je vaše dítě nepokojné, pomůže tiché hladění od středu čela směrem ven nebo pomalé a měkké pohupování tělíčka. K uvolnění dýchacích cest použijeme lehké klepání či hladění na zádech. Při teething, při průniku zoubků možná oceníte specifické masáže dásní, které mohou přinést úlevu.

Problémy, které mohou nastat a jak je řešit

I když je masáž většinou velmi přijatelná a příjemná záležitost, mohou někdy nastat určité komplikace. Například dítě může být během masáže netrpělivé nebo dokonce podrážděné. V takovém případě je důležité zůstat klidný a nevnucovat masáž násilím. Zkuste přerušit masáž a znovu začít, když bude dítě v klidnějším stavu. Občas se může stát, že dítě na určitý typ oleje či krému reaguje podrážděním pokožky, proto je vždy lepší toto činidlo nejprve v malém množství vyzkoušet například na zápěstí.

Vhodný čas a frekvence masáží

Optimální doba pro masáž je, když jsou kojenci a batolata v klidném stavu, ale zároveň nejsou unavená ani ospalá. Mnoho rodičů masáž zařazuje do večerní rutiny před spaním, aby jejich dítě pak lépe spalo. Co se týče frekvence, stačí krátká masáž pár minut každý den. Při zvláště hektických dnech nebo pokud není dítě v náladě, nemusíte masáž provádět každý den. Poslouchejte své intuice a signály, které vám dává vaše ratolest.

Naučte se masáž od profesionála

Pokud se necítíte zcela jisti, jak masáž správně provádět, neváhejte vyhledat kurzy, které jsou často nabízeny pro rodiče kojenců a batolat. Odborné školení vám poskytne základní znalosti a jistotu v tom, co děláte, zatímco osobní konzultace mohou pomoci při řešení konkrétních problémů, které se mohou vyskytnout právě u vašeho dítěte. A nezapomeňte, masáž by měla být především příjemným zážitkem, který podporuje pocit blízkosti a lásky mezi vámi a vaším dítětem.