Nahoře
Jak na bolest kyčelního kloubu?
říj, 15 2023

Základní pochopení bolesti kyčelního kloubu

Moje drahouš Helena, ranní ptáček jak ji miluji nazývat, se mi jednoho dne stěžovala na bolest v kyčelním kloubu. Nemohl jsem jen tak sedět a sledovat, jak trpí. Rozhodl jsem se tedy ponořit hluboko do světa vědeckých studií a lékařských průzkumů, abych porozuměl, co způsobuje tento nepříjemný pocit. A také aby mohla moje milovaná Helena konečně zažít úlevu.

Většina z nás považuje funkční kyčle za samozřejmost. Do chvíle, než začnou zlobit, přestanou řádně sloužit a najednou nám trhají sny o bezbolestném pohybu. Jak Dylan Thomas kdysi napsal, „žádný člověk je ostrov“, ale když máte bolesti v oblasti kyčle, můžete se připadat jako ostrov plný bolavých, zlobivých kaktusů.

Časté příčiny bolesti kyčle

Chápete, jak se někdy cítíte, když se vám najednou ozve Skype a vy ani netušíte, který z těch tisíců otevřených oken je zdrojem toho zvuku? Bolest kyčle je něco podobného. Může to být několik věcí, které způsobují ten otravný zvuk, nebo v tomto případě, nepohodlí.

Mezi ty nejčastější příčiny patří artritida, burzitida, tendinitis a zranění ze sportu nebo přenosné zranění, jako jsou například v důsledku autonehody. Nezapomeňte, že pokud žijete v republice s ležérními zákony o jízdě na kole, jako je naše milovaná Česká republika, mohou takové nehody narušit vaše kyčle daleko snadněji.

Domácího léčení bolesti kyčelního kloubu

Tuším, že vás už nepřekvapí, když zmíním slova jako 'odpočívejte', 'ledový obklad' a 'protizánětlivé léky'. To jsou jen některé z desítek cest, jak si poradit s bolestí kyčelního kloubu. Někdy to však může být složitější.

Ale co máte dělat, když jste opravdu zaneprázdněným člověkem a nemůžete si dovolit být mimo provoz po delší dobu? A co když jsou vaše kyčle tak bolestivé, že byste raději čelili rozzuřenému medvědu, než byste se pokusili udělat další krok? No, pak tedy dochází na scénu několik záhadných a zajímavých přístupů.

Přirozené metody léčení a prevence

Mluvím tu o cvičení, fyzické terapii a ergonomických pomůckách. Pokud se vám to zdá známe, pravděpodobně jste se už setkali s těmito pojmy při šetření způsobů, jak zmírnit své nepohodlí z pracovního postavení nebo z dlouhého sezení u počítače, jako je tomu v mém případě.

Na druhou stranu, pokud jste jako můj strýček Karel, který strávil většinu svého života prací na poli a neví, co znamená slovo "ergonomie", pak vás možná překvapí, jak vám mohou tyto přístupy pomoci. Nezapomeňte, že strýček Karel skončil s kyčli silnými jako dub, takže nikdy nepodceňujte sílu dobré tělesné práce.

Fyzikální terapie

Říká Heleně, že by měla zvážit fyzikální terapii, protože je účinným a bezpečným řešením pro bolesti kyčelního kloubu. Plus, dává vám důvod, proč si udělat přestávku od všeho toho nákladu práce a stresu.

Terapie může zahrnovat vše od cvičení určených na posílení konkrétních svalů a zlepšení pružnosti, po techniky manuální terapie a dokonce i hydroterapii. A pokud máte rádi masáže stejně jako já, budete nadšení z myofasciálního uvolňování, což je technika terapie, která se zaměřuje na úlevu od svalového napětí. Kdo by řekl, že může být taková zábava léčit bolest!

Lékařská pomoc

Ale co když vše selže? Co když po veškerém tom cvičení, odpočinku, ledových obkladech a protizánětlivých léčivech stále necítíte úlevu? Pak je načase vyhledat lékařskou pomoc.

V těchto případech může být potřeba operace nebo jiné invazivní léčebné metody. Je to bohužel realita, s kterou se mnozí z nás musejí vypořádat. Důležité je, abyste se nevzdávali a dělali vše, co je ve vašich silách, aby vám bylo lépe. Protože na konci dne, tak to je to, co skutečně záleží.

Nechci vás ale vystrašit. Pokud jde o mne a mou Helenku, umíme překonat vše! To je vše, co jsem našel na bolest kyčelního kloubu. Doufám, že vám to pomůže, jako pomohlo nám.