Nahoře
Jak efektivní tejpování podporuje proces rehabilitace: Zázračná metoda nebo mýtus?
pro, 17 2023

Základy tejpování

Když jsem poprvé slyšel o tejpování, musím se přiznat, že moje první reakce byla trochu skeptická. Na pásku přilepenou na pokožku, která by měla pomáhat s bolestí nebo čímkoliv při sportu či v rekonvalescenci, to nevypadalo moc vědecky, že? Ale pak jsem si vzpomněl na to, jak můj děda přilepoval izolepu na všechno možné a svérázně tvrdil, že to opravdu funguje. A tak jsem se rozhodl dát tejpování šanci.

Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na olympijské sportovce a zjistíme, že tejpování (neboli kinesiotaping) je běžnou součástí jejich příprav a léčby. Tato metoda se v medicíně a fyzioterapii využívá k posílení slabých či přetížených svalů, snížení bolesti a zánětu a zlepšení celkové funkčnosti pohybového aparátu.

Jak to tedy vlastně tejpování funguje? Jednoduše řečeno, speciální elastické pásky se aplikují na kůži v určitých směrech a tvarech tak, aby podporovaly nebo naopak relaxovaly daný sval. Jsou to takoví osobní asistenti svalů, kteří jim pomáhají být ve správném napětí nebo jim naopak dopřávají trochu zaslouženého odpočinku.

Historie tejpování

Nikdo neříká, že všechno staré je špatné, a u tejpování to platí dvojnásob. Původ tejpování sahá do 70. let 20. století a jeho otec, japonštý chiropraktik Dr. Kenzo Kase, byl ten, kdo poprvé pásky vytvořil. Inspiroval se přitom texturou a elasticitou lidské kůže a věřil, že správně aplikovaný tejp může výrazně zlepšit hojení a snížit nepohodlí. A jak se ukazuje, nebyl daleko od pravdy.

Jak tejpování funguje

Pokud se podíváte na tejp pod mikroskopem, uvidíte, že není hladký jako klasická izolepa. Jeho povrch je vlastně zvlněný a to je klíč ke všemu. Když se tejp aplikuje na kůži, vytvoří se mezi ním a pokožkou malé kapsy a prohlubně, kde se může hromadit tekutina. To pomáhá s odtokem lymfatického systému a s redukcí otoků i bolesti. Navíc, když se pohybujete a vaše svaly pracují, tejp se lehce tahá, což stimuluje nervové ukončení v kůži a pomáhá tak zmírňovat bolest.

Typy tejpů

Když jsem poprvé šel do obchodu s tejpovacími páskami, cítil jsem se jako dítě v cukrárně. Tolik barev, tvarů, značek a typů! Kinesiotape, dynamické pásky, pre-cut strips... Na výběr je skutečně z čeho. Některé tejpovací pásky jsou navrženy pro podporu specifických částí těla, zatímco jiné jsou všeobecnější a můžete je použít kdekoli cítíte potřebu. A samozřejmě, pokud chcete být na tréninku nebo ve fitku hvězdou, můžete zvolit nějaký extra výrazný neonový odstín.

Techniky aplikace tejpů

Tejpování není jen tak. To vám řekne každý, kdo se pokoušel pásku aplicovat poprvé. Jsou to skoro jako origami, potřebujete znát správné techniky, jak tejp roztažený nebo ne, jaký tvar má mít a kam přesně ho umístit. Pokud se rozhodnete tejpovat své svaly, mějte na paměti, že existují různé metody: pro uvolnění svalového napětí, pro podporu oslabených svalů nebo třeba pro korekci držení těla.

Jedna z nejznámějších aplikací je "I" aplikace, kde se pásek aplikuje přímo na sval ve směru jeho délky, což má za úkol podpořit svaly nebo pomoci s odtokem lymfy. "X" aplikace se často používá u kloubů a "Y" aplikace může být vhodná pro roztahování oblastí, kde se potřebuje trošku odpočinout. A pak jsou tu ještě "spirálové" nebo "mřížkové" techniky pro specifické účely.

Benefity tejpování v rehabilitaci

Hlavní práci pásek nelze považovat za něco magického, vždyť to není kouzelná hůlka. Ale mohu vás ujistit, že benefity jsou zde reálné. Tejp může pomáhat s rychlejší rehabilitací po zranění, podporuje hojení, snižuje bolest, zlepšuje krevní oběh a podporuje přirozený pohyb těla. Pokud na vás tedy čeká nějaká rehabilitace, mohla by být právě tato metoda tím správným pomocníkem na cestě k obnovení plného zdraví.

Tejpování versus bandaže a ortézy

Bandaže a ortézy jsou také běžně používané pomůcky při léčbě a prevenci sportovních zranění, ale v čem je tejpování jiné? Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco bandaže a ortézy obvykle omezují pohyb v určité oblasti, tejpování se snaží podporovat přirozený pohyb. Ano, někdy potřebujete oblast znehybnit, a proto je v některých případech bandaž nebo ortéza lepší volbou. Avšak tejpování je flexibilní a umožňuje svalům pracovat – jen je přitom tak nějak "vede za ruku".

Pozor při aplikaci

Než se vrhnete na pásku s nadšením mladého adepta umění tejpování, mějte na paměti, že špatně provedená aplikace může naopak uškodit. Pásky by měly být aplikovány s ohledem na směr svalových vláken, a to buď ve fázi klidu nebo napětí svalů v závislosti na požadovaném efektu. Nezapomínejte také na to, že pokožka by měla být čistá, suchá a bez chloupků pro co nejlepší přilnavost. A pokud pociťujete jakýkoliv nepříjemný pocit, pásku raději sundejte. Ačkoliv tejpování je většinou bez problémů, v některých případech může způsobit podráždění pokožky nebo alergickou reakci.

Rozhovor s fyzioterapeutem

Aby to nebylo jen z mé hlavy, rozhodl jsem se pro vás provést malý rozhovor s fyzioterapeutkou, kterou jsem nedávno potkal při jedné příležitosti v našem milém Brně. Jmenovala se Jana a byla to skutečná odbornice v oblasti tejpování. Sdělila mi, že tejpování je jedním z nástrojů, které používá ve své praktice téměř denně a že jeho využití je velice široké. Zeptal jsem se jí, jak by charakterizovala ideálního kandidáta pro tejpování a odpověděla, že pásky jsou vhodné pro lidi všech věkových kategorií, od športovců po starší osoby s problémy s pohyblivostí nebo po operacích. To, že tejpování může výrazně podpořit rehabiliataci a nabídnout další formu úlevy od bolesti bylo pro mě potvrzením toho, že Dr. Kase opravdu na to přišel a že jeho metoda má pevné místo v moderní fyzioterapii.

Závěrečné tipy

Tak co, přemýšlíte nad páskou na své vlastní svaly? Samozřejmě, neváhejte se poradit se svým doktorem nebo fyzioterapeutem, když se rozhodujete vyzkoušet tejpování. A pokud to vzápětí uděláte, pamatujte na to, že tejp je super, ale není to zázračný lék na vše. Vždy by měl být používán jako součást celkového léčebného plánu, který může zahrnovat i cvičení, strečink, masáže a jiné formy terapie.

Z vlastní zkušenosti vám mohu říct – když už bydlíte v našem překrásném Brně a stane se vám, že si něco vyvrtnete při fotbale s kamarády, dejte tejpování šanci. Možná se budete divit, jak skvěle to budete po aplikaci pásky zvládat. A jestli se vám bude po Brněnských ulicích prohánět týpek s růžovou páskou přes rameno – no tak to budu možná já, David, lokální blogger a neformální testovací králík tejpování.