Nahoře
Dopřejte si indickou masáž hlavy pro dokonalý odpočinek
srp, 14 2023

Co je to indická masáž hlavy?

Indická masáž hlavy je praktika trvající tisíce let, která je součástí tradičního indického léčebného systému známého jako Ajurvéda. Pokud máte o ní tak jako já sotva nějaké povědomí, je to vlastně technika, která kombinuje prveky z tak různorodých oblastí, jakými jsou reflexologie, akupresura a aromaterapie, vše do jednoho úžasného balíčku.

Ale co to pro nás laiky znamená? No, pro mě to znamená dokonalý odpočinek na konci dlouhého dne plného naštvání se na Fínu, naší kočku, která se opět pokusila útočit na našeho corgiho Lunu. A víte, co je na tom lepší? Můžete si to dopřát doma. Ano, čtete správně. Trochu oleje, pár dlaní, a jste připraveni na svůj vlastní malý spa den. Zatím nevím o ničem lepším pro ten moment, kdy už jsem tak unavená, že bych zvládla navštívit jen kuchyň pro další šálku kávy a pak zase zpátky do postele.

Podívejte se na indickou masáž hlavy

Si vzpomínám, jak jsem se poprvé setkala s touto technikou v jednom z wellness center ve městě. Byla jsem zvědavá, aktivně jsem hledala způsob, jak se dostat z rutiny, a toto se mi zdálo jako něco, co by mě mohlo vytáhnout z onoho zámeckého života mezi čtyřmi stěnami. Ale kdo by si myslel, jak moc to změní můj pohled na odpočinek!

Masérka mě přivítala s úsměvem, který mi připomněl slunce po dlouhém dešťovém dni - jasný, srdečný a radostný. Může to být něco, co se naučíš v kurzech šíření pozitivní energie, nebo to možná bylo jen její přirozené charisma, které vyzařovala. Začala mě masírovat s lehkými kruhovými pohyby po celé hlavě, srostlém tělem a duší. Když se dostala ke krku a ramenům, cítila jsem se, jako kdyby mi brzditel poodkrýval neznámé sféry existence.

Výhody indické masáže hlavy

Výhody indické masáže hlavy jsou nepočetné a pestré. Zlepšení krevního oběhu v hlavě a krku, snižování úrovně stresu, zlepšování kvality spánku, snižování bolesti hlavy - to jsou jen některé z nich. Já jsem si například všimla, že mám méně bolestí krku a ramen, což je pro někoho, kdo tráví většinu dne na počítači, jako jsem já, požehnání.

Během masáže jsem přemýšlela o všem možném, o Elišce a Viktorovi, jak mi běhají po hlavě, o tom, jak bych mohla udělat něco hezčího s jejich pokoji, o tom, jak se obléci na příští schůzku s kamarádkami, o tom, jak sníst celou čokoládovou čočku, aniž bych se cítila vinně. Ale všechny ty stresující myšlenky se ztratily, když jsem cítila, jak se každý sval v mém těle uvolňuje a jak se moje mysl dostává do klidného stavu.

Indická masáž hlavy v domácnosti - návod krok za krokem

Abyste si mohli vychutnat tuto úžasnou proceduru doma, potřebujete olej - ideálně nějaký esenciální olej, který má nějaké léčivé účinky nebo vás prostě uklidňuje vůní - a pár rukou. V mém případě jsem měla štěstí, že máme v rodině Viktora, který už celou i odmlčeně projevil zájem stát se masérem. Ale pokud nemáte nikoho podobného po ruce, můžete to udělat sami.

Hlavu si rozdělte na čtyři části. Začněte s malými kruhovými pohyby na začátku první části a pak se pomalu posouvejte k ostatním. Mějte na paměti, že by to nemělo být nic silného - vše by mělo být jemné a relaxační. Když už budete hotoví s hlavou, můžete přejít na krk a ramena. Připravte se na pocit, že se z vás stres, napětí a únava úplně vytratí.

Tipy a rady

Jelikož jsem si tuto masáž už několikrát vyzkoušela, shromáždila jsem pár tipů a rad, které by vám mohly pomoci. Začněte masáž hlavy vždy hodinu před spaním, aby se váš mozek mohl naladit na klid a relaxaci. Vždycky si připravte teplý nápoj – může to být čaj, káva, nebo třeba dýňový proteinový smoothie – který vás bude uklidňovat a zároveň vám dává dojem, že si uděláte chvíli jen pro sebe.

Jako další doporučení bych vám navrhla, abyste vyzkoušeli různé esenciální oleje – každý z nich totiž má jiné účinky. Někteří z nich vám mohou pomoci se zklidněním, jiní mohou podpořit vaši koncentraci nebo vás dokonce mohou povzbudit. A stejně jako já, i vy možná objevíte nějaký nový oblíbený olej, který se stane vaším novým tajným zbraním pro relaxaci.

Moje zkušenost a závěr

Má zkušenost s indickou masáží hlavy byla úžasná. Cítila jsem se uvolněnější a v klidu, jak jsem se dostávala hlouběji do procesu. Ale co bylo nejlepší, byl pocit, že jsem něco udělala jen pro sebe. Jak jsem tam seděla se zavřenýma očima a cítila, jak se ve mně rozlévá hřejivá relaxace, uvědomila jsem si, jak důležité je najít čas na odpočinek a sebepéči.

V tomto zaneprázdněném světě plném povinností, stresu a nepřestávajícího úsilí být nejlepší, se často zapomínáme postarat o sebe. Ale nikdy nezapomínejte, že vy jste to nejcennější, co máte, a že si zasloužíte mít chvíle klidu a relaxace. Takže proč nezačít tím, že si dopřejete indickou masáž hlavy?