Nahoře
5 nejlepších tipů pro naprosté vychutnání klasické masáže
pro, 24 2023

Úvod do světa masáží

Ach, masáže. Jen ta představa, jak si můžete v klidu lehnout a nechat své tělo, aby bylo hýčkáno rukama profesionála, dokáže v mnoha z nás vyvolat pocity naprosté blaženosti. Masáže mají dlouhou historii a jak zázračně působí na naše tělo i mysl, netřeba dlouze rozvádět. Se správnými technikami a přístupem mohou pomoci s uvolňováním svalů, snižováním stresu, a to nemluvím o benefitech, které přináší pro krevní oběh a regeneraci celkově. Jitka vždy říká: "Masáž je jako narozeniny pro tvoje tělo, vládne radost a pohoda." A já s tím nemohu než souhlasit. Čtete správně, milí čtenáři, já, vaše dnešní průvodce po světě masážního potěšení, vám nastíním pět osvědčených tipů, jak si každou masáž opravdu užít.

Výběr toho správného typu masáže

Pro začátek je důležité si uvědomit, že ne každý typ masáže je pro každého. Jsou masáže, které mohou být léčebné, sportovní, relaxační, thajské, a mnohé další, z každé z nich čiší jiná energie a mají jiný účel. Vydejte se na průzkum a vyzkoušejte různé typy, abyste zjistili, který nejvíce ladí s vaším tělem a potřebami. S přibývajícími zkušenostmi se naučíte cítit, zda preferujete jemnější tahy nebo pevný tlak, zda se chcete cítit po masáži odpočatí, nebo naopak plní energie. Věřte mi, když se trefíte do černého, váš masážní zážitek se posune na úplně jinou úroveň.

Relaxace před masáží a stravovací režim

To, v jakém psychickém a fyzickém stavu do masážní místnosti vstupujete, může mít na celkový prožitek obrovský vliv. Dejte si třeba teplý koupel, relaxujte, poslouchejte uklidňující hudbu nebo meditujte. Vyhněte se těsně před masáží těžkým pokrmům a alkoholu. Raději jezte lehkou stravu a pijte hodně vody – hydratované tělo je poddajnější a masáž působí efektivněji. Když jsem si jednou dopřál před masáží robustní steak, měl jsem pocit, že místo odpočinku zažívám výstup na Sněžku. Od té doby lehkost dávám na první místo.

Komunikace s masérem

Nebojte se promluvit a říct masérovi o svých preferencích. Ať už se to týče intenzity, o kterou máte zájem, nebo konkrétních oblastí, které potřebují zvláštní pozornost. Vždycky si pamatuji jednu z má prvních masáží, kdy jsem byl tak nesmělý, že jsem nechal maséra pracovat na mém rameni, ačkoliv jsem potřeboval uvolnit spíše dolní část zad. Komunikace je klíčová pro spokojenost z obou stran, a o to víc si masáž užijete. Navíc, maséři jsou obvykle plni zajímavých rad a triků, jak se o vaše tělo starat i mimo masážní salon.

Přítomnost těla a mysli

Pro maximální užitek z masáže je důležité se psychicky i fyzicky "odpojit" od vnějšího světa. Snažte se oprostit od myšlenek na práci, každodenní starosti a soustřeďte se na pocit, který masáž přináší. Cílem je posílení vnitřního uvědomění a vnímání jednotlivých dotyků – každý tlak, každé hnětení svalů. Když jsem byl naposledy na masáži, snažil jsem se plně vnímat, jakým směrem teče energie v mém těle, jak můj dech zrychluje a zpomaluje. Byl to skoro meditativní zážitek, po kterém jsem se cítil jako znovuzrozený.

Po masáži - dopřejte si čas

Když masáž skončí, nedělejte chybu a neskočte hned na nohy jako olympionik po startovní pistoli. Nechte své tělo, aby si zvyklo na nový stav uvolnění a harmonie. Přemýšlejte o tom, že každá masáž neléčí jen tělesné neduhy, ale působí pozitivně i na vaši psychiku. Dopřejte si alespoň pár minut ticha, než se znovu vrhnete do víru každodenních aktivit. Vzpomínám, jak jednou Jitka zapomenula na tuto zlatou zásadu a za pět minut po masáži už ztropila revoluci v kuchyni. Že jí pak tělo několik dní vyčítalo předčasný odchod, bylo více než zřejmé.

Závěr

Ať už je to váš první nebo stý první kontakt s masážní terapií, věřím, že tyto tipy vám pomohou udělat z každé masáže nezapomenutelný zážitek. Nezapomeňte, že masáže jsou tam, aby vám pomáhaly se cítit lépe, jak tělesně, tak i duševně. Experimentujte, nebojte se ptát a vždy si udělejte dostatek času, aby měla masáž prostor pro naplnění svého účelu. V Brně máme to štěstí, že si můžeme vybírat z širokého spektra masážních salonů a terapeutů, tak proč tedy nevyužít této příležitosti a nenačerpat trošku toho masážního blaha? Přeji vám, ať vaše masážní cesty vedou vždy k pocitům klidu, uvolnění a osobního růstu. A kdyby se někdy cesty naše zkřížily v nějakém z těchto chrámů relaxace, nezapomeňte mi zamávat – už teď se těším na vaše příhody a zkušenosti. Na zdravé tělo a klidnou mysl, přátelé!