Nahoře
Reflexní masáž pro zlepšení pohyblivosti
srp, 14 2023

Pochopení reflexní masáže

Nedávno jsem narazil na způsob, jak zlepšit svou pohyblivost a zdraví, a ten se nazývá reflexní masáž. Ta se často používá k léčení různých podmínek a zlepšení celkového zdraví tím, že stimuluje tělesné reflexní body. Reflexologie, jak je tato praxe také známa, je technika, která se datuje až do starověkého Egypta a je založena na konceptu, že naše tělo je spleť propojených systémů a orgánů.

Co přesně je reflexní masáž?

Reflexní masáž je proces, kdy se provádí přesný tlak na různé body na nohou nebo rukou s cílem zlepšit pohyblivost a zdraví. Tyto body jsou spojeny s různými orgány a systémy v našem těle, takže při jejich stimulaci můžeme dosáhnout různých výhod. Odstranění bolesti, zlepšení spánku, uvolnění stresu a zvýšení pohyblivosti jsou jen některé z výhod.

Reflexní masáž a pohyblivost

Jednou z hlavních výhod reflexní masáže je zlepšení pohyblivosti. U mnohých lidí se s věkem nebo kvůli zranění pohyblivost snižuje. To může vést k obecnému nepohodlí, bolestem a dokonce i zhoršení kvality života. Práce s reflexními body na nohou a rukou může stimulovat cirkulaci, uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost. Při jedné z mých návštěv masérského studia v Brně, kde bydlím, mi terapeut řekl příběh o klientovi, který měl po autonehodě velmi omezenou pohyblivost. Po několika sezeních reflexní masáže se jeho pohyblivost významně zlepšila. To je jen jeden z mnoha případů, které ukazují, jak může být reflexní masáž účinná.

Jak je reflexní masáž prováděna

Proces reflexní masáže může se lišit v závislosti na terapeutovi a na konkrétních potřebách klienta. Obecně však proces začíná uvolněním celého těla prostřednictvím klasické masáže nebo jiné relaxační techniky. Terapeut poté upře svou pozornost na reflexní body na ruce a nohy. Tlak, který se na tyto body vyvíjí, je obvykle pomerne silný, ale nikdy by neměl způsobit bolest. Pokud cítíte bolest, měli byste o tom informovat svého terapeuta, který by měl upravit intenzitu tlaku.

Přínosy reflexní masáže

Výhody reflexní masáže jsou velmi široké. Nejenže tato metoda může zlepšit pohyblivost, ale může také pomoci zmírnit bolest, zlepšit náladu, zvýšit energii, podporovat lepší spánek a dokonce detoxikovat tělo. Jeden z mých kamarádů, který trpí chronickou nespavostí, mi řekl, že po několika sezení reflexní masáže začal lépe a hluboce spát.

Tipy pro reflexní masáž doma

Ačkoli je nejlepší nechat reflexní masáž na odborníkovi, existují i způsoby, jak ji provést doma pro okamžité ulevení od bolesti nebo stresu. Nejdůležitější je vědět, kde se nacházejí reflexní body a jak je správně stimulovat. Pokud si jste tím jistí, můžete si koupit reflexologickou mapu chodidla nebo ruky, což je nástroj, který ukazuje, kde přesně se nacházejí reflexní body a jak jsou propojeny s různými orgány a systémy v těle. Pokud to děláte poprvé, začněte jemně a zvyšujte tlak postupně. Měli byste cítit jemné bodnutí, ale nikoli bolest. A jako vždy, pokud máte nějaké zdravotní problémy, měli byste se před provedením reflexní masáže poradit s lékařem nebo odborníkem.