Nahoře
Přírodní způsob, jak zmírnit bolest po porodu: masáž
srp, 14 2023

Význam masáže po porodu

Mým dnešním tématem je přírodní způsob, jak zmírnit bolest po porodu, a tím je masáž. Není to žádný rychlý nápravk, věřte mi, kdyby existovalo magické tlačítko, které by vypnuto povýšilo ženy hned po porodu na čerstvé maminky, byl bych první, kdo by pro Jáchyma a Kláru zběsil. Ale masáž je přirozená, bezpečná a velmi účinná technika, kterou můžete vyzkoušet.

Post-porodní tělo je statek bolesti. Mluvíme o natažených svalů, o podráždění nervů, o bolavých kloubech. Je to jako po maratonu, ale bez medaile na krku. Samozřejmě, mít dítě je největší odměna, ale bolest? To je něco, co bychom všichni rádi překonali co nejrychleji. A tam právě nastupuje masáž.

Proč masáž po porodu funguje

Možná si myslíte, že masáž je jen příjemný způsob, jak se cítit lépe. Ale ve skutečnosti je to mnohem více. Přibližně tak jako já, když se snažím nahradit klasické pohádky příběhy z fyziky. Jáchym to miluje, Kláře to nesedí tak úplně. Ale znáte děti, oni se nestarají o Higgsův boson nebo o kvantovou mechaniku. Chtějí princezny a draky. Takže ano, zkušenosti z fyziky sice nemohou nahradit pohádku, ale určitě přidávají další rozměr.

A to platí i o masáži po porodu. Je to více než jen příjemná zkušenost. Masáže pomáhají zlepšit krevní oběh, urychlit hojení tkání, zlepšit náladu a dokonce pomáhají snížit úzkost a podporovat spánek. Takže když si představíte masáž jako nějaký druh čokolády, pak je to spíše čokoláda, která vám pomáhá hojit se.

Typy masáží po porodu

Existuje několik typů masáží, které jsou vhodné po porodu. Je to skoro jako když jsem se pokoušel naučit Jáchyma lyžovat. Nejdříve jsme začali s lehkými klesáními, pak jsme přešli na středně těžké a poté na pokročilé sjezdovky.

Stejně jako lyžování, i masáže po porodu začínají lehce a postupně se zvyšuje intenzita. Pokud jde o typy masáží, měli byste začít s lehkou Švédskou masáží, která pomáhá uvolnit svalové napětí, zlepšit krevní oběh a podpořit relaxaci. Jakmile se cítíte lépe, můžete přejít na hloubkovou masáž svalů, která se zaměřuje na hluboko uložené svalové vrstvy.

Jak začít s masáží po porodu

Začínat s masáží po porodu je důležité, než se pokusit naučit se špatným způsobem. Jako když se Jáchym snažil naučit Kláru hraní na kytaru. Ano, bylo to roztomilé, ale jeho technika byla otřesná. A Klára se to naučila špatně. Museli jsme najít učitele, aby to napravil.

Takže při zahájení masáže po porodu je důležité najít profesionálního maséra, který má zkušenosti s touto specifickou technikou. Nejlepší je hledat certifikovaného maséra, který má zkušenosti s masážemi po porodu.

Kdy začít a jak často se masírovat

Klíčem je začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu a frekvenci masáží. Je to jako když se snažím naučit Jáchyma plavat. Začínáme s lehkou vodou a postupně se dostáváme do větší hloubky.

Začněte s lehkou masáží jednou týdně a postupně zvyšujte až na dvě až tři sezení týdně. Důležité je, aby jste se cítili pohodlně a relaxovaně. Pokud se cítíte nepohodlně nebo bolestivě, je čas na přestávku a konzultaci s masérem nebo lékařem.

Rizika a výhody masáže po porodu

Ačkoliv jsou výhody masáže po porodu velké, existují také rizika. Může to být jako když se pokouším naučit Kláru bruslit. Je to zábava a je to skvělý způsob, jak se pohybovat, ale také existuje riziko pádu a úrazu.

Masáž po porodu by měla být prováděna pouze profesionálním masérem, který je odborně vyškolen v této oblasti. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, jako jsou krevní sraženiny nebo infekce, měli byste se poradit s lékařem než začnete s masáží. A samozřejmě, pokud se cítíte nepohodlně nebo bolestivě, vždy je lepší zastavit a konzultovat se s lékařem nebo masérem.

Na druhé straně, výhody masáže po porodu jsou převážně velké. Zlepšuje krevní oběh, podporuje hojení tkání a může vám dokonce pomoci lépe se cítit. Takže jako Klárino bruslení, i když to může být trochu náročné na začátku, bude to stát za to na konci.

A tak, milí čtenáři, doufám, že toto vytvoří novou kapitolu ve vašem putování matkou. Buďte trpěliví, pečujte o sebe a věnujte čas a energii svému uzdravení - tak jako já, když se snažím učit Jáchyma hrát na kytaru. Je to těžké, ale odměna za tyhle úsilí je neocenitelná.